Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanci podpořili občanský zákoník, KSČM ho ztrhala za stranění silným

  • 491
Poslanci v prvním čtení podpořili nový občanský zákoník, který zcela nově upravuje vlastnické vztahy, uzavírání smluv nebo způsoby dědění. Zákon ale nemá vyhráno, nyní ho čeká projednávání ve výborech a další kola hlasování.

"Je to nejzásadnější právní dokument od přijetí Listiny základních lidských práv a svobod," prohlásil na úvod jednání poslanců Marek Benda.

Nový občanský zákoník klade větší důraz na osobnostní práva a mění kdeco: smluvní vztahy, způsoby dědění, vztahy mezi nájemníky a nájemci, odškodnění nebo pohled na zvířata. Ponechává také více prostoru pro dohodu stran.

Nový zákoník znamená podle předkladatelů rozchod s komunistickým právem. "Pokud se jej podaří schválit, ovlivní život všech lidí na desítky let," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. V současnosti v Česku platí mnohokrát novelizovaný zákoník z roku 1964.

V boji o zákon se střetly ideologie

Zákon se nelíbil především komunistům, kteří navrhovali jeho zamítnutí. "Je příliš ideologický, zpřetrhává společenské vazby a přinese právní nejistotu," prohlásil poslanec KSČM Stanislav Grospič. Podle komunistů zákon ve sporech příliš straní tomu silnějšímu. Například u nájemních smluv jsou údajně ve výhodě majitelé nemovitostí.

Předlohu ale kritizovali i sociální demokraté, na jejichž žádost bude mít ústavně-právní výbor na projednání návrhu tři měsíce. ČSSD se také neúspěšně pokusila přerušit jednání o předloze na 120 dnů, v nichž mělo ministerstvo spravedlnosti zahrnout do kodexu různé připomínky.

Sociální demokrat Jeroným Tejc má za to, že předloha přinese zbytečnou diskontinuitu v zaběhlých institutech a nepředvídatelné rozhodování soudů.

"Není důvod zaklínat se komunistickými zákony," uvedl Tejc. Poukázal na to, že se obsah zákonů v minulých dvaceti letech upravil a že společnost nežije podle předpisů přijatých za totality.

Místopředsedkyně Sněmovny Vlasta Parkanová zase měla námitky proti pasáži, která mění pohled na zvířata. Ta by už neměla být vždy považována za věc. "Je to pouhá úlitba ochráncům zvířat," uvedla. Úprava by podle ní vyžadovala speciální zákon. Ministr Pospíšil namítl, že taková norma by byla evropskou raritou.

Právnický kolos obsahující přes tři tisíce paragrafů by měl začít platit od roku 2013.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video