Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Poslanci podpořili BIS v kritice justice, chtějí znát tajné depeše vládě

  • 16
Poslanci se postavili za tajnou službu BIS v její kritice české justice. Podle nich je situace vážná a je otázkou, jak ministerstva s varováními tajné služby nakládají. Resort spravedlnosti nyní řeší asi 10 případů, které mohou skončit kárnou žalobou.

Skandální a bulvární, to tvrdili soudci o zprávě tajné služby za loňský rok, která velice ostře kritizovala poměry v české justici. Od soudců prý například unikaly informace z jejich databází, manipulovalo se soudním řízením a někteří soudci nebo žalobci měli až příliš úzké kontakty na kriminální prostředí.

Výroční zpráva BIS pro rok 2010

Nyní se ale BIS zastali poslanci, kteří viděli tajnou a nezkrácenou verzi zprávy. "Závěry jsou velice závažné a měly by se jimi státní orgány zabývat. Chceme přehled zpráv a dokumentů, které BIS předávala vládě a ministrům," řekl předseda komise pro kontrolu tajné služby Richard Dolejš z ČSSD. Poslanci si kvůli zprávě pozvali na kobereček i šéfa kontrarozvědky Jiřího Langa.

Kde končí tajné zprávy?

Zpráva a varování přitom nepřišly z čistého nebe. BIS totiž vládu i jednotlivé ministry informuje pravidelně po celý rok. Loni tak ministři, premiér a prezident dostali přes 400 tajných dokumentů. Také lidé z ministerstva spravedlnosti potvrdili, že BIS s resortem pravidelně komunikuje. Co se ale s varováními služby děje dál, lze jen těžko zjistit. Dokumenty jsou totiž tajné.

"Jde maximálně o deset případů, kde máme jisté podezřelé indicie. Zatím není jisté, v kolika případech se nám podaří získat tak pádné důkazy, abychom mohli  podat kárné žaloby," řekl iDNES.cz náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer. Informace k těmto případům prý pocházejí nejen od BIS, ale i ze zdrojů samotného resortu. Nicméně tajná část zprávy BIS je znovu zopakovala.

Lidé z BIS ale již delší dobu naznačují, že mají často pocit, jakoby u některých ministrů jejich materiály končily ve spodním šuplíku. Jednou za rok vydaná výroční zpráva pak vyvolá mediální bouři.

Když si BIS platíme, tak ji musíme brát vážně

Ředitel služby Lang tak bude nyní muset požádat premiéra Petra Nečase i další ministry o souhlas, zda může přehled zpráv předat poslancům.

"Na takové informace nemáme ze zákona nárok. Zajímá nás ale, jak s informacemi nakládá vláda a orgány činné v trestním řízení. Když už si daňoví poplatníci platí tajnou službu, tak ať se s jejími závěry pracuje," řekl Dolejš.

Ministr Jiří Pospíšil na dotaz iDNES.cz uvedl, že o problému ještě bude s ředitelem služby jednat, žádosti se ale zatím nijak nebrání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video