Strana TOP 09 se po rozpuštění Sněmovny sešla v nedaleké hospodě. Konec jedné...

Strana TOP 09 se po rozpuštění Sněmovny sešla v nedaleké hospodě. Konec jedné éry zapili její členové sklenkou piva či vína. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslanci po rozpuštění zamířili na rozlučky. Nostalgii necítíme, tvrdí

  • 419
Poslanci si odhlasovali rozpuštění Sněmovny, její chodby poté rychle utichly. Zákonodárci z některých stran však ještě vyrazili uzavřít jedno poslanecké období u sklenky piva či vína. Shodují se však, že konec jedné éry v nich nevzbudil nostalgii. Veškerou energii už totiž směřují k předčasným volbám.

Například poslanci ODS v úterý večer zamířili na rozlučkovou akci přímo v prostorách dolní komory parlamentu. Šéf poslaneckého klubu Marek Benda však neočekával žádnou bujarou pitku.

Poslanci rozpustili Sněmovnu, pro jich bylo 140

"Myslím, že to bude velmi decentní. Pokládal jsem za nezbytné, pokud si Sněmovna odhlasovala své rozpuštění a je s otazníkem, jestli se tady ještě potkáme, tak abychom se společně podali ruku a řekli si: Na shledanou po volbách," řekl vpodvečer Benda iDNES.cz.

Na rozloučenou se sešli i poslanci Věcí veřejných, jejichž klub z původních 24 členů notně prořídl na současných 11. "Máme posezení, dáme si sklenici vína nebo pivo tady v restauraci vedle. Nic zvláštního," přiblížil akci poslanec Josef Novotný. Příští týden se podle něj budou loučit i některé sněmovní výbory. Poslanci TOP 09 a Starostů si zas rezervovali pivnici v Malostranské besedě.

To komunisté žádné podobné setkání nezorganizovali. "Ve čtvrtek máme výkonný výbor. My budeme pracovat," uvedl pro iDNES.cz předseda strany Vojtěch Filip. "Nemám s nikým nic domluveno," doplnil nezařazený poslanec Martin Vacek a spěšně opustil malostranský palác.

Na vyklízení poslaneckých kanceláří budou tři týdny

Poslanci nyní čekají, až prezident Miloš Zeman Sněmovnu rozpustí. Pak budou mít pět dní na odevzdání dokladů a tři týdny na vyklizení svých kanceláří. "Myslím, že je to rozumný čas na to, aby to člověk stihl," říká sněmovní matador Benda. 

Řada jeho kolegů však už s vyklízením svých věcí začala. "Část věcí mám sbalenou, odevzdáme pasy a průkazky a věci, které jsou předepsané," uvedl Novotný. Nejvíce dumá nad tím, co udělá se zhruba jedním kubickým metrem materiálu o hazardu, jehož je dlouholetým odpůrcem.

ON-LINE: Historicky první rozpuštění Sněmovny jsme sledovali minutu po minutě

"Zvažuji, že to nabídnu občanskému sdružení Brnění (též se zaměřuje na potírání hazardu - pozn. red.), protože z politických stran to nikdo nechce. Mám to v poslanecké kanceláři a částečně doma," dodal poslanec.

Nepociťuji nostalgii, ale úlevu, přiznává poslanec

Byť pro mnohé z nich končí jedna etapa života, nostalgii necítí. "Spíše cítím z volebního období, kromě jeho konce, pocit, že jsme dokázali téměř neuvěřitelné věci. Skončilo to relativně smutně nejprve nájezdem státních zástupců a pak vnitřní zradou (postoj poslanců ODS Jana Floriána a Tomáše Úlehly při hlasování o důvěře vládě - pozn. red.). To mě štve, ale to je tak vše, co s tím můžu dělat," pochválil Benda někdejší koalici ODS, TOP 09 a LIDEM. 

Novotný spíše než nostalgii naopak pociťuje úlevu. "Cítím se konečně svobodně, když chci odejít do důchodu. Spadne ze mě spousta tíží. V posledních letech, když jsem měl jet do Prahy, jsem byl nervozní a znechucený a dával jsem to najevo i rodině, takže se se mnou nedalo vydržet. Nebudu se muset dívat na zprávy, začíná mi klidný život," věří poslanec VV. 

Sentimentální pocity odmítla i předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Ta narozdíl od svých stranických kolegů zůstala v jednacím sále a hlasovala proti rozpuštění dolní komory.

"Věděla jsem, že rozpuštění budeme a věděla jsem, že svou řečí nemůžu nic ovlivnit, ale chtěla jsem tyto argumenty přednést. Každý člověk přirozeně na každé pozici, když uzavírá nějakou kapitolu, tak to pro něj není běžný zážitek. Výjimečnost té chvíle chápu. Nostalgie to ale určitě není, jsem věcný člověk. Nyní se už soustředím na předčasné volby," řekla novinářům Němcová. 

Poslanecká sněmovna se rozpustila


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video