Poslanci opustí sněmovnu s odstupným

  • 32
Přibližně padesátka poslanců zažila ve čtvrtek poslední "pracovní" den ve sněmovně. Po volbách už do jejich lavic zasedne někdo jiný. Vstup do života bez politiky jim ulehčí odstupné ve výši pěti poslaneckých platů, což u běžného běžného poslance znamená 232 500 korun hrubého. Ministři dostanou více. Průměrný plat člena vlády je dnes totiž skoro 90 tisíc.

Mnozí už dnes plánují, co s odchodným udělají. "Budu muset koupit automobil," říká poslanec a ministr Miroslav Grégr, který si odnese půl milionu. "Já si nechám peníze na překlenutí doby, než začnu pobírat starobní důchod," uvedl premiér Miloš Zeman.

Na odstupném pro poslance a ministry padne po volbách ze státního rozpočtu přibližně sedmnáct milionů korun. Některé poslance, kteří si zaměstnání nesháněli už během politické kariéry nebo nemíří ze sněmovny rovnou do důchodu, však čeká jedna nepříjemná starost - sehnat si místo.

"Připadá mi, že pro poslance je někdy těžší najít práci než pro osobu úplně neznámou. Mám zkušenost, že firmy říkají, že by měly zájem o mé znalosti, ale známé jméno jim přitom vadí," říká například poslanec Jiří Payne z ODS.

Poslanci dopracovali. Ale zle jim nebude...
Poslanec Unie svobody-DEU Michal Lobkowicz již před nedávnem oznámil, že do příští sněmovny kandidovat nebude. V tom, co bude dělat, má jasno - chce jít pracovat do soukromé sféry. Na sněmovnu však ve zlém určitě vzpomínat nebude. Mimo jiné také proto, že si "do začátku" odnese 142 tisíc korun čistého.

Lobkowicz - stejně jako další poslanci, kteří neuspějí ve volbách nebo nezískají jinou ústavní funkci - opustí sněmovnu s odchodným ve výši podle odsloužených let. Maximálně tedy s pěti poslaneckými platy, tedy s částkou přes dvě stě třicet tisíc hrubého. "Co s těmi penězi udělám, nevím. Přiznám se, že ani nevím, kolik mám dostat. Zatím jsem se tím nezabýval," tvrdí Lobkowicz.

Podobně na tom bude i poslanec ODS Marek Benda. Ten se sice pokouší, aby ve sněmovně mohl zasednout i po volbách, ale jeho pozice na kandidátce je na hraně volitelnosti. "Doufám, že budu zvolen, takže na tyto peníze zatím nemyslím," říká Benda. "Ale vždy by se něco našlo, kam zainvestovat," dodává.

Víc než řadový poslanec si odnese ten, kdo opouští sněmovnu v nějaké další funkci. Například Jiří Payne dostane 325 500 Kč, protože je navíc vedoucím delegace do Parlamentního shromáždění NATO. Payne však spíše, než co udělá s penězi, řeší, kde najít práci.

Jednoduché rozhodování, kam po volbách, má poslanec a ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Půjde totiž do důchodu, a protože je dnes nejen ministrem, ale i vicepremiérem, odnese si 535 000 korun. "Musím říct, že jsem mohl být již dvanáct let v důchodu, takže jsem alespoň takto daňovým poplatníkům ušetřil mnohem a mnohem víc," tvrdí Grégr.

"Co s penězi udělám? Nic mě nenapadá, čím bych si třeba mohl udělat radost, ale asi si budu muset koupit automobil. Ten jsem měl celý život a v době ministrování jsem auto neměl. Teď ho zase asi budu potřebovat," dodává ministr Grégr.

Ještě víc než Grégr si však odnese poslanec a ministerský předseda Miloš Zeman. Ten si na svou vysněnou Vysočinu odveze 674 500 korun. O takové částce si může nechat pouze zdát lidovec Pavel Plánička. I on je dalším z poslanců, který v příští sněmovně nezasedne, protože do ní nekandiduje.

Poslancem se však stal před rokem - vystřídal odcházejícího Pavla Tollnera. Plánička však malostranské paláce opustí "pouze" s devadesáti třemi tisíci korun. "O odchodném jsem něco zaslechl," přiznává služebně nejmladší poslanec. "Kolik však dostanu, nevím. Ale koruna se bude hodit každá," dodává Plánička.

Rozpočet sněmovny dělá od roku 1999 včetně letošního roku 3 578, 497 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video