Všechny reformy musí jít ruku v ruce najednou, říká ministr Nečas. Sám je odstartovat nechce

Všechny reformy musí jít ruku v ruce najednou, říká ministr Nečas. Sám je odstartovat nechce | foto: Nguyen P. Thao, MF DNES

Poslanci ODS: Ať s reformami začnou lidovci

  • 727
Nejprve začneme omezovat sociální dávky, anebo snižovat daně? Nebo jinak: nejdříve lidi naštve ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS svými nepopulárními škrty a pak je úlevami na daních potěší ministr financí Miroslav Kalousek z KDU-ČSL?

Topolánkova vláda teď řeší zvláštní problém, jak a čím vlastně začít plánované reformy. Dusno je hlavně v ODS, kde už se kvůli tomu poslanci dokonce pohádali. Nelíbí se jim plán ministra financí Kalouska, aby se nejprve snižovaly výdaje, až pak daně.

Řada občanských demokratů v čele s poslancem a exministrem financí Vlastimilem Tlustým je však proti. "Je to politická sebevražda," míní Tlustý. "Není to moc prozíravé a politicky chytré. Premiér Topolánek nepochopil, že pak celá reforma půjde na náš vrub a naopak ve prospěch lidovců."

Tlustého kritika načasování reforem by mohla být vnímána jako slova zhrzeného politika, jehož Topolánek z vlády vyhodil a nahradil Kalouskem. Jenže obavy, že dramatické šetření uškodí ODS, zatímco na populárním snižování daní pak vydělají lidovci, mají i další straníci.

"Všechno špatné z reforem by pak šlo na naši hlavu. Při jednání na našem poslaneckém klubu jsem zvyšovala hlas, jak mě to rozčililo," říká poslankyně Alena Páralová.

Nelibost ještě umocňuje fakt, že kromě Nečasových sociálních škrtů se občanských demokratů týkají i další nepopulární kroky. Hlavně šetření a zavádění poplatků ve zdravotnictví, které vede rovněž ministr z ODS – Tomáš Julínek.

Nespokojenci proto navrhují, aby velké škrty i snižování daní začaly najednou. "Musí to jít jako reformní balík dohromady, nesmíme kývnout na Kalouskův záměr spustit reformy izolovaně. My jsme ti, kdo nese odpovědnost za celou reformu," říká poslanec ODS Petr Pleva.

Svou roli mohly sehrát i včerejší výsledky průzkumu veřejného mínění, podle nichž Topolánkově vládě důvěřuje necelá třetina Čechů. A to je nižší podpora, než měla Paroubkova vláda před loňskými volbami. - více zde

Premiér Mirek Topolánek už kvůli reformám vytvořil komisi, jež má určit termíny, kdy jaké změny spustit. Zatím ještě nic nenavrhla, scénář má být hotov na konci března.

Ministr financí Kalousek konflikt žehlí slovy, že reformy se "samozřejmě mají řešit" jako celek. Ale jako by mu vládní kolegové z ODS moc nevěřili.

"Při vší úctě k panu kolegovi Kalouskovi, on není ten rozhodující činitel ve vládě. Všechny reformy musí jít ruku v ruce najednou," odmítá se ministr Nečas dostat do role politika, který změny odstartuje drastickým šetřením.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video