Poslanci odmítli novelu zákona o zdravotním pojištění

Sněmovna zamítla poslanecký návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která měla mimo jiné prodloužit účinnost starého zákona i po letošním 31. prosinci, kdy má jeho platnost skončit. Poslanci budou muset do konce roku nalézt způsob jak jeho účinnost prodloužit, neboť jinak od 1. ledna zanikne zákonná povinnost zdravotní pojištění platit. To by znamenalo finanční kolaps celého zdravotnictví.

Poslanci měli původně kromě návrhu Milana Cabrnocha (ODS) projednávat také komplexní vládní návrh zcela nového zákona o veřejném zdravotním pojištění. Na návrh ČSSD byl vyřazen z programu.

"Ukázalo se, že některá ustanovení vládního návrhu jsou konfliktnější, než jsme předpokládali, takže i po dohodě s ministrem zdravotnictví jsme navrhli stažení," řekl předseda klubu ČSSD Zdeňka Škromach.

Podle Škromacha předloží vláda svůj návrh na říjnové schůzi dolní komory parlamentu. Sněmovna by pak podle něj měla předlohu projednat ve zkráceném režimu tak, aby legislativní proces do konce roku skončil.

Dodal, že vládní návrh se soustředí jen na nezbytné prodloužení účinnosti a vypořádá se také s nálezem Ústavního soudu, který v květnu zrušil jedno z ustanovení o dohodovacím řízení. K debatě o rozsáhlejší reformě zdravotního pojištění se podle něj poslanci vrátí asi až začátkem příštího roku.

Cabrnochův návrh kromě samotného prodloužení účinnosti a reakce na nález ústavních soudců počítal například i s finančním příspěvkem pacientů na zdravotní péči. Což se nelíbilo levici. Předlohu však v rozpravě z různých důvodů kritizovali i zástupci KDU-ČSL a Unie svobody. Proti jejímu zamítnutí tak byla nakonec jen ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video