Předseda ČSSD se pustil do kritiky vlády. Více ale udělat nemůže, chybějí mu hlasy

Předseda ČSSD se pustil do kritiky vlády. Více ale udělat nemůže, chybějí mu hlasy | foto: ČT24

Poslanci odložili jednání o nedůvěře vládě do rána

  • 1363
Přes pět hodin trvala ve Sněmovně mimořádná schůze o vyslovení nedůvěry vládě. Opozice chtěla vyzkoušet soudržnost koalice, chyběly jí ale potřebné hlasy. Proto alespoň vydatně kritizovala jednotlivé ministry. Poslanci nakonec jednání přerušili, sejdou se zítra ráno.

Levice neměla dostatek poslanců na to, aby návrh na vyslovení nedůvěry vládě Sněmovnou protlačila.

Ze zdravotních důvodů se hlasování nemohl zúčastnit sociálnědemokratický poslanec Petr Wolf. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška utrpěl srdeční příhodu a leží ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

on-line reportáž
. ON-LINE REPORTÁŽ ZE SNĚMOVNY ZDE

Jednání poslanců jsme sledovali minutu po minutě

Už před začátkem sněmovní schůze místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že i kdyby opozice potřebné hlasy nesehnala, je snaha vyslovit nedůvěru vládě její povinností.

"Budeme to brát jako vysvětlování vládní politiky," řekl před jednáním MF DNES premiér Topolánek. Později ale změnil názor a označil jednání opozice za divadlo. Levici podle něj vadí, že je vláda úspěšná. Během svého působení totiž stihla to, co kabinety před ní nedokázaly.

Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek pak nenechal na Topolánkově kabinetu nit suchou. Poukázal na dnešní stávku učitelů, zdražování či chyby v čerpání peněz z fondů EU. "Je to vláda řízené destrukce všeho, co přinášelo této zemi prospěch, také je to vláda drahoty," řekl Paroubek na adresu kabinetu.

S opozičními řečníky se u pultíku střídali ministři, kteří hájili práci svých resortů. Představitelé opozice a stínoví ministři naopak jejich kroky tvrdě kritizovali.

Levici zajímal návrat Čunka
Poslanci se několikrát dostali do slovních přestřelek a osobních útoků. První pokus o přerušení schůze až do čtvrtečního dopoledne nevyšel, později ale předseda Sněmovny Miroslav Vlček souhlasil a vyhlásil přestávku až do středečního rána. Poslanci by se měli sejít v devět hodin.

Sociální demokraté přerušení požadovali i kvůli jednání celostátního výboru KDU-ČSL, který by měl rozhodnout, zda se předseda lidovců Jiří Čunek vrátí do vlády poté, co ho Nejvyšší státní zastupitelství očistilo v jeho korupční kauze.

Už během dne přitom předsednictvo KDU-ČSL návrat Čunka do vlády podpořilo a doporučilo jeho schválení i celostátnímu výboru. Premiér Topolánek navíc uvedl, že by toto právo lidovců respektoval. - více zde

"Jsme zvědavi na to, jak dopadne jednání celostátního výboru," řekl šéf poslanců ČSSD Michal Hašek. Podle něj by se měla schůze přerušit až do doby, kdy bude jasné, zda se Čunek vrátí. "Ať veřejnost ví, zda bude vláda bez Jiřího Čunka, nebo včetně něj," dodal.

Koalice je jednotná
Se záměrem otestovat jednotu koaličních stran přišla sociální demokracie už před měsícem. Země prý zažívá vládní krizi, jejímž jediným řešením jsou předčasné volby. - více zde

Po odchodu vicepremiéra Jiřího Čunka vyzval předseda ČSSD Paroubek vládu premiéra Topolánka k demisi, jinak se prý o pád vlády pokusí sami poslanci ČSSD při hlasování o nedůvěře.

Dva bývalí členové ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka však vládu potopit nehodlají. Levicový tábor tak má v tuto chvíli jen 97 hlasů. Aby mohl Topolánkovu kabinetu vyslovit nedůvěru, potřeboval by přitom čtyři hlasy navíc.

Mezi nedávno rozhádanou Stranou zelených opozice také neuspěje, třebaže během vnitrostranických půtek někteří její poslanci vyhrožovali tím, že nemusejí vládu podpořit. Posléze se ale všichni zavázali, že pro opoziční návrh ruku nezvednou. - více zde

Stejně tak pevné zůstávají podle tvrzení šéfů svých poslaneckých klubů i další vládní strany. Rebelovat prý nebude lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který nepodpořil vládní reformu, ani stranický rebel ODS Vlastimil Tlustý se svou frakcí. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue