Ivan Langer prosazoval zrušení ministerstva v Topolánkově vládě

Ivan Langer prosazoval zrušení ministerstva v Topolánkově vládě | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Poslanci oddálili konec ministerstva informatiky

  • 306
Končící vládě Mirka Topolánka se nepodaří zrušit ministerstvo informatiky k 1. lednu 2007. Proti byli poslanci, kteří zamítli její žádost o urychlené projednání návrhu. Sněmovna nakonec souhlasila s tím, že o likvidaci ministerstva bude jednat v řádných termínech.

Proti vládě se postavili zákonodárci ČSSD a KSČM, kteří argumentovali především tím, že k rychlému zrušení ministerstva není důvod.

Navíc se jim nelíbilo, že rušení má provádět vláda, která nezískala ani důvěru Sněmovny a je v demisi.

"Vadí mi něco, co souvisí s kulturou vládnutí. Vláda, která nemá důvěru, která je ve stavu demise, provádí zásadní rozhodnutí týkající se organizace ústředních orgánů státní správy bez ohledu na to, že zákonná úprava to neumožňuje," prohlásil například poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský.

"Myslím, že toto není dobrá cesta, není ani žádný spěch, abychom zkracovali lhůtu a považovali za nezbytné toto projednat v době, kdy nevíme, jestli bude vláda, která bude mít důvěru Parlamentu," dodal.

Langerovy prosby byly marné
Z debaty ve Sněmovně vyplynulo, že zrušení ministerstva není jisté ani v delším časovém horizontu.

Někteří poslanci - například sociálnědemokratičtí exministři Bohuslav Sobotka a David Rath - argumentovali, že zrušení ministerstva nepřinese žádné velké úspory.

Rath dokonce zapochyboval, zda některé práce nezačnou místo ministerstva dělat soukromé firmy napojené na ODS.

"Samozřejmě jsem připraven zvednout ruku pro jakoukoliv redukci úředníků, protože si myslím, že ta válka s byrokracií se musí vést permanentně. Na druhou stranu ovšem nechci být za prosťáčka, který dobromyslně skočí někomu daleko rafinovanějšímu na jeho lep," řekl exministr zdravotnictví.

Před samotným hlasováním ministr vnitra Ivan Langer jako navrhovatel změny na poslance naléhal, že mu na této věci velmi záleží. Zároveň navrhl zkrácení projednávání ve výborech na 50 nebo 30 dnů. S prosbou ale neuspěl, ani jeden z kratších termínů poslanci neschválili.

Rozhodování o osudu ministerstva tak zřejmě potrvá několik měsíců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video