Palác ve Sněmovní ulici

Palác ve Sněmovní ulici - Poslanecká sněmovna si pronajala od Pražského arcibiskupství palác, ve kterém dříve sídlila ODS. (20. září 2004) | foto: ODS

Poslanci obsadí další malostranský palác

  • 43
Byrokratický aparát Poslanecké sněmovny narůstá. Zákonodárci nově naplánovali, že rozšíří pole své kancelářské působnosti o další historickou budovu na Malé Straně. Úředníci, poslanci a europoslanci obsadí bývalé sídlo ODS ve Sněmovní ulici.

PŘEČTĚTE SI GLOSU MARTINA KOMÁRKA

O pronájmu dalšího paláce v historickém centru Prahy informovaly jako první Lidové noviny. Budovu do loňského roku obývala ODS. Ta si ale za 100 milionů korun koupila nedaleké sídlo na Jánském vršku a od té doby je palác prázdný. - více zde

Spolu s nově pronajatým palácem bude parlament obývat už devatenáct budov v srdci Prahy.

"O tom, že bychom použili jiný objekt, jsme nepřemýšleli," řekl iDNES Roman Žamboch z tiskového odboru Poslanecké sněmovny.

ODS přišel palác drahý 
Dům číslo 3 ve Sněmovní ulici vlastní církev. Patří Arcibiskupství pražskému, které ho poslancům odmítlo prodat. Roční nájem bude necelých šest milionů korun.

Nájem, který bude platit Poslanecká sněmovna, se příliš neliší od částky, již si arcibiskupství účtovalo od ODS. "Roční nájem se pohyboval kolem šesti až sedmi milionů korun. Nevím to už přesně," prozradil iDNES mluvčí strany Petr Husák.

Důvodem vystěhování nejsilnější opoziční strany byl fakt, že nájem jí připadal příliš drahý. "Když jsme si spočítali, kolik jsme tam za deset let zaplatili, zjistili jsme, že bychom za to měli vlastní sídlo," dodal Husák. 

Do bývalé centrály ODS se přesune Parlamentní institut, bude tam také studovna pro europoslance a mělo by v ní vzniknout zázemí sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu si LN postěžoval, že z Malé Strany se stává úřednické ghetto, které zbytečně umrtvuje historické centrum Prahy.

Kasl: Je to ghettizace
V tom s ním souhlasí také bývalý primátor města a architekt Jan Kasl. "Je to ghettizace a umrtvování Malé Strany. Mnohem jednodušší by bylo, kdyby Senát byl ve sněmovním historickém sídle a poslanci kdyby byli v bývalém Federálním shromáždění," uvedl pro iDNES.

Ředitel Odboru urbanistické koncepce pražského magistrátu Milan Körner se ovšem domnívá, že okolí Sněmovní ulice už je dnes tak "zaplombováno" úřednickým aparátem, že jedna budova už nic nezhorší ani nezlepší.

"Ta izolace už je načatá a jeden dům to nemůže změnit. Ten dům není ani tak velký. Ale pochopitelně bych byl radši, kdyby instituce tohoto typu byly někde jinde, mimo historické centrum," vysvětlil Körner.

Nejvíc se diskutovalo kolem rekonstrukce domu v Nerudově ulici, ve kterém nechala sněmovna opravit 47 poslaneckých bytů. 

Více článků o sporné rekonstrukci domu s poslaneckými byty v Nerudově ulici najdete zde. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video