Vyšší mateřskou ještě nemá levice v kapse. Právníci v parlamentu totiž poslancům řekli, že na mimořádných schůzích nemohou řešit zákony vrácené Senátem či prezidentem.

Vyšší mateřskou ještě nemá levice v kapse. Právníci v parlamentu totiž poslancům řekli, že na mimořádných schůzích nemohou řešit zákony vrácené Senátem či prezidentem.

Poslanci objevili nový problém, který ještě může odvrátit vyšší mateřskou

  • 388
Vypadalo to jako jasná věc, když ČSSD, lidovci, komunisté a zelení zvedli ruku pro vyšší mateřskou. Jenže teď musí řešit nový nečekaný problém. Při hádce o program schůze dostali poslanci na stůl názor právníků, že nemohou na mimořádném jednání řešit zákon o krajském referendu vrácený Senátem. A to může potopit i vyšší mateřskou.

Vyšší mateřskou bude nyní posuzovat Senát a pak i prezident. Koalice pro vyšší mateřskou sice může jak horní komoru parlamentu, tak Václava Klause přehlasovat, ale zatím všichni předpokládali, že kvůli tomu bude muset být ještě před volbami svolána mimořádná schůze Sněmovny.

Jenže spor o program čtvrteční schůze ukázal, že to zřejmě nebude možné. Podle právníků Sněmovny totiž nelze o jakémkoliv vráceném zákonu hlasovat na mimořádné schůzi.

"Je to problém. Snažíme se teď najít nějakou mimořádnou schůzi v minulosti, kde už se o vráceném zákonu hlasovalo. Jinak to opravdu může ohrozit i mateřskou," řekl iDNES.cz místopředseda ČSSD Milan Urban.

Nečastujte se hovězími výrazy, žádal poslance Zaorálek

Komunisté kvůli vyřazení krajského referenda chvíli dokonce chtěli pomoci ODS zablokovat schůzi s dalšími návrhy levice. "Já považuji stanovisko legislativního odboru za cár papíru," rozčiloval se šéf komunistů Vojtěch Filip. A pravicoví poslanci se mu za to smáli.

Atmosféra v sále byla chvílemi tak vzrušená, že místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek musel poslance požádat, aby na sebe nepokřikovali "hovězí výrazy".

Jaké zákony podpořila Sněmovna

- zákaz anonymních akcií na doručitele - navrhli to sociální demokraté, komunisté a zelení, pro jsou i lidovci. Zákon prošel do druhého čtení, jeho přijetí do voleb není jisté. Firmy by měly rok na to, aby akcie zaknihovaly či je převedly na jméno, aby byl jasný vlastník

- zákon o lobbingu - návrh ČSSD, KSČM a zelených prošel rovněž do druhého čtení v parlamentu, nad jeho přijetím do voleb ale visí také otazník. Lobbisté by se museli zaregistrovat u ministerstva vnitra a pravidelně hlásit setkání s poslanci i senátory. Hrozící sankce - až milion korun a zákaz činnosti na pět let. Poslanci ODS označují návrh za paskvil

Spor podle Filipa ve skutečnosti vůbec nebyl o zákon o krajském referendu, ale o to, zda do voleb bude moci být mimořádná schůze k mateřské. Na poslední řádné schůzi se Sněmovna sejde v týdnu od 12. do 18. dubna, kde by mohla zvrátit nesouhlas horní komory parlamentu. Pro přehlasování Klausova veta jim ale další schůze chybí.

"Je to skutečně ještě určitá cesta k tomu, že by mateřská na loňskou úroveň vzrůst nemusela," připustil ministr financí Eduard Janota. "Nechci být vnímán jako nějaký necita, ale jako ministr financí musím hájit to, co jednou vláda prosadila," dodal Janota.

Mateřská od ledna klesla o 23 procent a ČSSD, lidovci, komunisté a zelení ji chtějí vrátit na loňskou úroveň s tím, že by rodiny dostaly zpětně vyplacené i peníze, o které přišly po letošním prvním lednu (o tom, jak Sněmovna kývla na vyšší mateřskou, čtěte zde).

Večer sice šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka přišel s tím, že již v roce 2003 se konala mimořádná schůze Sněmovny, na níž se hlasovalo o zákonu vráceném Senátem (tehdy šlo o prodej zemědělské půdy), jenže jednací řád poslanců, který stanovil i jiná pravidla pro mimořádné schůze se změnil až o rok později.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue