Ministr spravelnosti Pavel Blažek.

Ministr spravelnosti Pavel Blažek. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Chystá se Úřad pro potírání korupce, vrchní zastupitelství skončí

  • 27
Na boj s korupčními praktikami by mohl dohlížet nový Úřad pro potírání korupce při nejvyšším státním zastupitelství. Počítá s tím vládní návrh zákona o státním zastupitelství, který začali projednávat poslanci. Silnější postavení by získal nejvyšší státní zástupce, kterého by už nemohla odvolat vláda jako teď.

"Přijetí návrhu má smysl, bude-li mít širší politickou podporu," řekl ve Sněmovně ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Pavel Blažek. A slíbil, že se pokusí ji najít napříč spektrem, tedy i s opoziční ČSSD.

Zákon, který má vést k zániku vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci, kromě posílení boje s korupcí podle Blažka zvýší nezávislost státních zastupitelství. Výrazně silnější postavení by nově měl nejvyšší státní zástupce, jímž je Pavel Zeman, kterého do funkce prosadil už bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle současných pravidel jmenuje nejvyššího státního zástupce vláda na návrh ministra spravedlnosti a také ho na jeho návrh může odvolat. To pocítila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která se znelíbila tehdejšímu ministrovi spravedlnosti Pavlu Němcovi z Unie svobody. Na podzim 2005 jí vláda Jiřího Paroubka odvolala, premiér vyšel vstříc svému koaličnímu partnerovi.

To by už nově, pokud zákon projde, nebylo možné. Nejvyšší státní zástupce by byl jmenován na návrh vlády prezidentem na deset let. Zároveň by ale bylo jasné, že to je právě jen na deset let a znovu už ne. Výjimku by dostal Pavel Zeman, jenž je ve funkci od roku 2011, ale poté, co by zákon začal platit, by se mu začalo počítat nových deset let.

Odvolat nejvyššího státního zástupce před uplynutím funkčního období by na rozdíl od současného stavu mohl pouze kárný soud v kárném řízení.

Až příliš mocný žalobce, varuje Tejc a Paroubek

"Když posílíme moc nejvyššího státního zástupce, je otázka, zda by neměla být pojistka proti zneužití tohoto institutu," kritizoval posílení postavení nejvyššího státního zástupce předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. A hned zmínil možnost, o které by chtěl s vládou jednat - například aby nejvyššího státního zástupce mohla vláda přece jen odvolávat. "Se souhlasem prezidenta či jiného orgánu," řekl Tejc.

"Nejvyšší státní zastupitelství by se v případě přijetí zákona změnilo v ústřední článek, který bude fakticky neomezeně vládnout a ještě k tomu bude mít k dispozici nástroj v podobě Úřadu pro potírání korupce, který se prakticky podle navrhované úpravy vymyká jakékoli nezávislé vnější kontrole," kritizoval vládou navrženou podobu návrhu expremiér Jiří Paroubek. Naopak zákona se zastal bývalý ministr spravedlnosti a Blažkův stranický kolega Jiří Pospíšil.

Ale ani ve vládní koalici nemá zákon jen nadšené zastánce. Kritizoval ho třeba šéf poslanců ODS Marek Benda. "Vláda příliš podlehla diktátu státních zástupitelství," řekl Benda. Zákon ve středu ve Sněmovně prošel prvním čtením, jaká bude jeho konečná podoba, to se uvidí až po jeho projednání v parlamentních výborech a hlasování o pozměňovacích návrzích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video