Ministr financí Miroslav Kalousek ve Sněmovně protestoval proti řevu místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka při projednávání zákona, který podle vlády omezí anonymní akcie.

Ministr financí Miroslav Kalousek ve Sněmovně protestoval proti řevu místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka při projednávání zákona, který podle vlády omezí anonymní akcie. | foto: MF DNES

Kalousek se bránil řevu Zaorálka kvůli návrhu o anonymních akciích

  • 63
Ve Sněmovně byl křik kvůli anonymním akciím. A ministr financí Miroslav Kalousek vyzval mandátový a imunitní výbor, aby se zabýval řevem místopředsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka. "Hlukové limity jsou součástí právního řádu. Nevím, proč zdraví nás všech má být ohrožováno nelidským řevem," řekl Kalousek. Vláda pak prosadila svou představu o zákonu.

Zaorálek tvrdil, že vládní návrh je spíše acylpyrin než chemoterapie. "Moc nepomůže ani ani neuškodí," řekl. Decibely, které ve Sněmovně nasadil u řečnického pultu, omlouval tím, že jde podle něj o hodně.

"Je to možná ten největší tunel, který tu teď máme," prohlásil na adresu anonymních akcií. Kalousek má podle něj těžkou hlavu z jeho zvýšeného hlasu ve Sněmovně, ale ne z miliard, které utíkají z projektu elektronických zdravotních knížek IZIP, z pražské Opencard či z fotovoltaiky.

Sněmovnou přijatý návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno. K tomu, aby zákon začal platit, tak chybí už jen podpis prezidenta.

Proč byl o zákon takový spor a hlasování předcházela dlouhá hádka? Sociální demokraté a také Věci veřejné hájili senátní verzi. Horní komora parlamentu se totiž pokusila vládní návrh předělat, a to tak, aby akciové společnosti, které budou chtít veřejné zakázky, musely mít výhradně zaknihované akcie v centrálním depozitáři.

Opozici se sice napoprvé podařilo o tři hlasy prosadit svoji verzi, ale když se občanský demokrat Jan Bauer přihlásil, že se spletl a hlasovalo se znovu, už opozici jediný hlas chyběl, aby prosadila svou. Navzdory vášním, které jednání o zákonu doprovázely, pak i sociální demokraté, komunisté a poslanci Věcí veřejných hlasovali s vládou.

Ze 161 přítomných bylo 158 pro a nikdo proti. "Jsem rád, že se změnila atmosféra, pokud jde o anonymní akcie jak ve společnosti, tak tady ve Sněmovně," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. I když podle něj vládní verze není dokonalá, je krokem vpřed.

Zákon vyvolal v minulých měsících velkou pozornost kvůli vzpouře v části poslaneckého klubu ODS. Poslanci Pavlu Suchánkovi se nelíbil návrh vlády, aby byly omezeny akcie na majitele i u těch firem, které již existují. A navrhl, aby se zásadní omezení týkalo jen nových firem, které by tento typ akcií nesměly mít. U existujících firem by anonymní akcie omezil jen u těch, jež se ucházejí o veřejné zakázky.

Rebelii v ODS se ale premiérovi Petru Nečasovi podařilo uhasit a vládní verze nakonec prošla. (více zde) Nyní i přes výhrady Senátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video