Národní park Šumava (ilustrační foto)

Národní park Šumava (ilustrační foto) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Šumavu nezmenším, řekl ministr. Odmítáme Disneyland, opáčil poslanec

  • 69
Poslanci cupovali vládní návrh nového zákona o Národním parku Šumava, ale ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ho zatím uhájil. "Šumava byla hospodářským lesem po mnoho desítek či stovek let," řekl poslancům, když hájil zákon, v němž navrhuje, aby se kvůli kůrovci mohlo zasahovat i v části národního parku s nejpřísnějším ochranným režimem.

Návrh, aby vláda musela zákon předělat, nakonec neprošel. I když s kritickými připomínkami vystupovali i vládní poslanci ze stran TOP 09 a LIDEM. Zato komunisté přispěli k tomu, aby se zákon dál projednával.

"Šumava není jen o boji s kůrovcem, to je sekundární problém. Cílem zákona je nastavit jasná pravidla," prohlásil Chalupa a svůj návrh hájil i tím, že první zóna národního parku bude po přijetí parku větší než v minulosti.

Jako první na jeho návrh ve Sněmovně zaútočil Michal Babák z Věcí veřejných. Podoba zákona, s nímž Chalupa přišel mu připomíná situaci, kdy přijdete do pekárny a kupujete si "půlku Šumavy" (tedy chléb). O něco podobného jde i ve vládním návrhu. "Odmítáme, aby se z ní stal Disneyland," řekl poslanec Babák.

"Návrh narazil na odpor domácí i mezinárodní odborné veřejnosti. Má legalizovat přeměnu chráněného území na stavební parcely," pustil se do Chalupova návrhu expremiér, národní socialista Jiří Paroubek.

Varoval před tím, že Šumavě v případě přijetí zákona hrozí vyškrtnutí ze seznamu světově uznávaných národních parků. Diskuse o kůrovci je podle něj dobrý zastírací manévr, protože zákon, jak je napsán, vychází především vstříc developerům. Vrátit návrh k přepracování doporučoval také sociální demokrat Robin Böhnisch.

"Máme zdrženlivý postoj k tomu návrhu," řekl poslanec Viktor Paggio z vládní strany LIDEM. V zákoně podle něj chybí paragraf o regulaci výstavby v Národním parku Šumava. Vadí mu také, že nejpřísněji chráněná část parku není v návrhu větší, i to, jak vágně se v něm mluví o možnosti zasahovat proti kůrovci i v první, nejcennější zóně parku. Zákon se podle Paggia bude muset před konečným schvalováním změnit.

První zóna má zabírat přes čtvrtinu rozlohy národního parku

První zóna parku by podle vládního návrhu zabírala asi 26,5 procenta jeho rozlohy. Druhá zóna bude tvořit asi tři pětiny rozlohy parku, zbytek zónu třetí. Zasahovat proti kůrovci by se přitom mohlo i zhruba na pěti procentech patřících do první zóny. Druhá zóna má být podle návrhu vymezena pro přírodě blízké a šetrné hospodaření.

Zákon také počítá s vynětím části území z Národního parku Šumava kvůli  lanovce Klápa - Hraničník. "Vynětí části území pro realizace lanovky není krokem v národních parcích neobvyklým," napsali Chalupovi lidé do předkládací zprávy k zákonu, který má nahradit vládní nařízení z roku 1991.

Proti tomu vystoupil Bořivoj Šarapatka z TOP 09. "Unikátně zachovaná oblast horského lesa by byla rozetnuta lanovkou a sjezdovkou," kritizoval návrh poslanec vládní TOP 09.

"Návrh otevírá dveře národního parku těžařům a developerům na úkor chráněné přírody a turistů. Umožní nové developerské projekty a zástavbu v srdci národního parku. Možná by bylo poctivější, kdyby ministr Chalupa rovnou navrhl park zrušit, když vzácná příroda kmotrům ODS tolik překáží," reagoval na vládní návrh Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Ministr Chalupa ale před poslanci argumentoval i tím, že těžba dřeva v národním parku na Šumavě v průběhu let klesá.

Nečas věří, že nezvítězí ekologičtí "fundamentalisté"

V přijetí zákona doufá premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Věřím, že se prosadí zdravý rozum, ne environmentalistický fundamentalismus," řekl už po projednání zákona ve vládě.

Území první zóny parku se má podle návrhu v budoucnu rozšiřovat, a to v průběhu příštích 45 let. V části parku, která má rozšířit I. zónu, by bylo podle zákona zakázáno i zřizování nových cyklotras, cyklostezek, hipostezek, míst pro parkování, nových zimních běžeckých tratí a další turistické infrastruktury.

Obyvatelé s trvalým pobytem na území národního parku budou moci podle návrhu vstoupit bez povolení do první zóny parku i mimo vyznačené cesty. Stačit jim bude souhlas pro vjezd motorových vozidel, která budou moct zůstat mimo místní komunikace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video