Poslanec ČSSD Ladislav Šincl

Poslanec ČSSD Ladislav Šincl | foto: ČTK

Poslanec Šincl navrhl další volna, když svátky připadnou na víkend

  • 302
Z původní snahy uctít Jana Palacha, který se upálil v lednu 1969 na protest proti okupaci Československa, může být nakonec širší změna zákona o státních svátcích. Poslanec ČSSD Jan Šincl při projednávání návrhu, podle nějž by výročí Palachovy oběti bylo významným dnem, navrhl změnu, která by rozšířila volné dny.

Karvinský poslanec Šincl v úterý ve Sněmovně řekl, že se rozhodl zákon věnovaný původně Palachovi "zatraktivnit".

Připravil dvě varianty. Podle první by v případě, že státní svátek vyjde podle kalendáře na sobotu, byl volným dnem i předchozí pátek. Kdyby připadl státní svátek na neděli, bylo by dnem pracovního volna i pondělí. "Podobná úprava je ve Španělsku, na Kypru, v Belgii, na Maltě a v Polsku," řekl kolegům Šincl.

Hájil svůj návrh tím, že by neměl téměř vliv na HDP. Poslanec nabídl i užší variantu, která podle něj téměř kopíruje pravidla platná ve Velké Británii. Volný pátek nebo pondělí by byly jen v případě, že by na víkend připadl Štědrý den, první či druhý svátek vánoční nebo Nový rok. Pro lidi by to podle Šincla bylo užitečné.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 pro iDNES.cz návrh odmítla. "Já bych to nepodporovala. Jsme vládou rozpočtové odpovědnosti. Stát je do jisté míry rád, když vycházejí vánoční svátky na neděle, soboty a ty náklady jsou menší," reagovala Müllerová.

Šinclův návrh v parlamentní rozpravě odmítl také poslanec Viktor Paggio, který z Věcí veřejných přešel do strany LIDEM, která se od VV odštěpila. Řekl, že by to byl významný posun oproti původnímu návrhu, který má symbolicky uctít Jana Palacha. O Šinclově návrhu, stejně jako o celém zákonu, budou poslanci hlasovat příští týden.

Semelová by chtěla významný den za umrzlé bezdomovce

Projednávání zákona, který by zařadil 16. leden mezi významné dny na Palachovu památku, podle očekávání vyprovokovalo komunistické poslance, kteří vystoupili s připomínkami.

Oproti projednávání zákona v prvním čtení, kdy vzbudil největší pozornost bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček, když odmítl, že by Palach upálením protestoval proti totalitnímu režimu v Československu (více zde), byla tentokrát asi nejdrsnější jeho stranická kolegyně Marta Semelová.

Prohlásila, že se těší na to, až se bude schvalovat ve Sněmovně významný den na památku lidí, kteří spáchali sebevraždu po listopadu 1989, a umrzlých bezdomovců, kteří neměli peníze na to, aby vůbec měli kde bydlet. Semelová také řekla, že se těší na to, až budou odsouzeni všichni, kteří hlasovali pro zahraniční mise za účasti českých vojáků, a které označila za okupace zemí, do nichž byly zahraniční mise vyslány.

Grebeníček tvrdil, že Palach mluvil o Marxovi jako o géniovi a seminární práci psal o dějinách Kominterny. "Nechte si Mašíny, Palach je náš," řekl bývalý předseda komunistické strany. Rýpl si do prezidenta Miloše Zemana, který označil Grebeníčka za neostalinistu. Zeman podle něj navzdory svým proklamacím propadl mediální manipulaci.

Vládní poslanci se ale k prudší hádce s komunisty nenechali strhnout. Jen poslanec František Laudát z TOP 09 si posteskl nad tím, že s lidmi takového ražení sociální demokraté vládnou v krajích. "Tak jste to tady slyšeli, tak se s těmahle lidmi paktujte dál v krajích a po příštích parlamentních volbách se s nimi paktujte taky. Tahle země vám jednou poděkuje," řekl Laudát.

Měly by se svátky připadající na víkend nahrazovat volnem v pracovní dny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 16. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 3029
NE
NE 1779

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue