Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mešity jsou nebezpečné, zaznělo při jednání o petici kritické k islámu

  • 625
Do parlamentu dorazili ve středu zástupci petice Islám v ČR nechceme. „Lidé v této zemi si problém s islámem uvědomují a v této zemi si ho nepřejí,“ řekl poslancům jeden z iniciátorů petice Martin Konvička. Vadí mu možnost, že by čeští muslimové po deseti letech od registrace mohli získat právo na výuku islámu ve státních školách či mít imámy v armádě či ve věznicích.

„Jsou důvodná podezření, že v mešitách dochází k trestné, nebo společensky nebezpečné činnosti,“ prohlásil Konvička. Ústředí muslimských obcí reprezentuje podle něj teokratickou totalitní ideologii, které česká společnost odmítá. Pod petici se podepsalo 24 520 občanů.

Letos 17. září vypršelo deset let od registrace českých muslimů a jejich náboženské obce. Po uplynutí této lhůty mohou požádat o vyšší stupeň registrace. „Žádnou takovou žádost ale Ústředí muslimských obcí nepodalo,“ řekla poslancům petičního výboru náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.

„Pokud by taková žádost přišla, muselo by ministerstvo postupovat striktně podle zákona, bez ohledu na nějakou petici. Česká republika je nábožensky neutrální stát,“ zdůraznila Kalistová. Při splnění podmínek zákona je nabytí vyšších práv pro církve a náboženské společnosti nárokové. Podmínkou je po deseti letech od registrace prokázání 10 tisíc podpisů a řádné odevzdávání finančních zpráv.

Pokud by organizace zastupující muslimy v České republice o druhý stupeň registrace požádala a podmínky zákona splnila, prakticky by to znamenalo, že by získali právo na vyučování islámu na státních školách, zřízení vlastních církevních škol, posílání imámů do věznic a armády nebo uznání muslimských sňatků.

„Jak je možné, že před deseti lety čeští muslimové vůbec získali registraci prvního stupně?“ ptal se náměstkyně ministra kultury poslanec Úsvitu Karel Fiedler. Poukázal na islámské právo šaría, velmi odlišné od českého práva. Obdobná věc zajímala Pavla Plzáka z hnutí ANO. Dostali odpověď, že když muslimové žádali o registraci, zadalo si ministerstvo kultury posudky a žádný neprokázal, že Ústředí muslimských obcí nemá na registraci nárok.

„Když chce někdo v naší zemi žít, musí respektovat naši kulturu. Zkušenost západní Evropy je děsivá. Multikulti končí,“ řekl František Laudát z TOP 09.

Přiznání vyšších práv pro muslimy je ale zatím jen teoretickou možností. K islámu se při posledním sčítání před třemi lety přihlásilo jen 3 358 muslimů, pro přiznání vyšších práv je třeba jedno promile obyvatelstva, tedy asi 10 400 lidí. Ani s pravidelným odevzdáváním výročních zpráv si zatím čeští muslimové hlavu nedělali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video