Poslanci podpořili lex Pekárek, tedy zákon, který má pravomocně odsouzeným poslancům a senátorům odebrat plat.

Poslanci podpořili lex Pekárek, tedy zákon, který má pravomocně odsouzeným poslancům a senátorům odebrat plat. | foto: František Vlček, MAFRA

Odsouzení poslanci a senátoři mají nově přijít o plat i o mandát

  • 171
Pravomocně odsouzení poslanci nebudou mít nárok na plat a na náhrady, které s ním souvisí. Sněmovna v prvním čtení podpořila novelu zákona o platu představitelů státní moci, kterou by také bylo možné nazvat "lex Pekárek". Poslanec Roman Pekárek, který se dostal do Sněmovny za ODS jako náhradník, byl totiž pravomocně odsouzen a půjde do vězení.

"Všichni víme, že jsme se dostali do nešťastné situace, kdy někteří poslanci nemohou vykonávat mandát, protože jsou buď ve vězení, nebo mají nastoupit do výkonu trestu," řekl předkladatel návrhu, šéf poslanců ODS Marek Benda. Reagoval na případy bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha, který čeká na soud v pražské ruzyňské věznici, a Romana Pekárka, který si tento týden na poště vyzvedl výzvu k nástupu do vězení (více zde).

Pekárek nastoupí do cely v pondělí

Odsouzený poslanec Roman Pekárek nastoupí do vězení v pondělí. Zamíří nejdříve do vazební věznice v Hradci Králové. Kam se odtud přesune, zatím neví. Vrchní soud v Praze vyměřil poslanci pětileté vězení za korupci.

zdroj: ČTK

Sotva Pekárek jako náhradník za ODS vstoupil do Sněmovny, odvolací soud jej poslal na pět let do vězení za to, že si ještě jako kolínský místostarosta řekl o úplatek v souvislosti s prodejem pozemků v průmyslové zóně.

Poslanci také začali řešit návrh změny ústavy, kterou předložila předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a podle níž by pravomocně odsouzení poslanci přišli dokonce o mandát.

Benda ve Sněmovně upozornil, že tato věc bude možná až pro příští volební období, protože by zánik mandátu již zvoleného a odsouzeného poslance mohl narazit u Ústavního soudu, který dříve na popud exposlance Miloše Melčáka zrušil v roce 2009 předčasné volby a odůvodnil to ochranou práv zvoleného poslance. Benda řekl, že je tedy alespoň naprosto nezbytné přijmout zákon, který pravomocně odsouzenému poslanci odebere plat a poslanecké náhrady.

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek to glosoval poznámkou, že když bude zákon přijat, bude třeba snížit rozpočet Poslanecké sněmovny a navýšit ho Vězeňské službě. "Je smutné, kam jsme se to dostali. Je to ostuda této Sněmovny," rozzlobil se kvůli tomu na Kalouska šéf komunistů Vojtěch Filip a ministr financí se následně omluvil, pokud se někoho dotkl.

Návrh sebrat pravomocně odsouzeným poslancům plat chtěli předkladatelé schválit bez projednávání v parlamentních výborech během jediného dne, a zrychlit tak přijetí zákona. Tuto zrychlenou proceduru však zablokovala ČSSD.

V souvislosti s navrženou změnou ústavy, aby odsouzení poslanci přišli o mandát, sociální demokrat Stanislav Křeček řekl, že bude třeba vyřešit, zda by se to mělo stát v případě odsouzení za jakýkoli trestný čin, či kterých trestných činů by se to mělo týkat. I změna ústavy prošla ve Sněmovně prvním čtením a teď se návrhem Němcové bude zabývat ústavně-právní výbor dolní komory parlamentu. Nikdo nenavrhl zamítnutí návrhu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue