Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto: Michal Růžička, MAFRA

Poslanci nezatrhli Zemanovi cestu na vojenskou přehlídku do Moskvy

  • 635
Cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na vojenskou přehlídku na Rudém náměstí poslanci neodmítli. Usnesení, aby to Sněmovna odhlasovala, neúspěšně navrhoval Miroslav Kalousek z TOP 09. O cestě bude ve středu jednat vláda. Lidovci ji podle šéfa strany Pavla Bělobrádka nepodpoří, pokud by Zeman opravdu na vojenskou přehlídku chtěl jít.

„Pokud se ukáže, že to je součástí oficiálního programu, minimálně nebudou všichni ministři za KDU-ČSL hlasovat pro tuto cestu,“ řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka zatím není jasné, zda se Zeman v Moskvě vojenské přehlídky zúčastní. „V tuto chvíli nelze vyloučit žádnou variantu,“ řekl ČTK Zemanův mluvčí.

Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 v úterý odpoledne ve Sněmovně neúspěšně navrhoval, aby se poslanci proti Zemanově účasti na vojenské přehlídce v Moskvě, kterou kritizoval i americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro, postavili.

Podle Kalouska by totiž šlo o hold ruským zbraním zabíjejícím na Ukrajině. Pro to, aby se tím Sněmovna vůbec zabývala, hlasovalo ale jen 67 ze 164 přítomných. S opozičními poslanci z TOP 09, ODS a některými zvolenými za Úsvit pro to byli také lidovci a někteří poslanci ANO.

Pro Kalouskův návrh nehlasoval nikdo z ČSSD a komunistické strany (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde). Kalousek pak kritizoval alibismus Sněmovny, zatímco šéf komunistů Vojtěch Filip si z něj utahoval, že vystoupil jako mluvčí americké ambasády.

Zaorálek kritizuje Zemana, že zavřel dveře Schapirovi

Vláda bude Zemanovu cestu schvalovat ve středu večer na svém řádném zasedání. A podle předsedy lidovců bude jeho strana požadovat vysvětlení od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, co je přesně součástí prezidentova programu v Moskvě. A to ještě před tím, než budou o schválení cesty, jejíž náklady mají být okolo 600 tisíc korun, hlasovat.

Kvůli cestě vznikl i konflikt mezi Hradem a americkým velvyslancem v Česku Andrew Schapirem, který neoznačil za dobrý nápad, pokud chce Zeman skutečně na Rudé náměstí jít. Zeman reagoval slovy, že americký velvyslanec má kvůli těmto slovům dveře na Hrad zavřené.

„Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ řekl Zeman Parlamentním listům. „Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené,“ uvedl prezident (více o sporu čtěte zde).

„Výrok prezidenta je nešťastný a ne příliš diplomatický. Říkáme,že chceme,aby spolu všichni mluvili.Neměli bychom nikomu takto zavírat dveře,“ napsal na Twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Kdyby vláda cestu neschválila, prezident by ji musel hradit sám

Pokud by vláda cestu Zemanovi neschválila, prezident by si musel návštěvu Moskvy zaplatit z vlastního rozpočtu. To se ale nejspíš nestane, i kvůli hlasování sociálních demokratů ve Sněmovně. Lidovci nebudou podle Bělobrádka případné schválení cesty proti hlasům KDU-ČSL považovat za porušení koaliční smlouvy, protože ta podle něj takovouto věc nezahrnuje. Sám Bělobrádek se zdrží hlasování, řekl ve Sněmovně.

Návrh na proplacení Zemanovy cesty do Moskvy, která se má uskutečnit od 8. do 10. května, do vlády předložil právě Zaorálek a premiér Sobotka už řekl, že se schválením cesty nemá problém. Zdůrazňuje stejně jako prezident, že je to cesta k uctění památky nikoli současných ruských vojáků, ale těch sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa.

Zeman prohlásil, že jeho cesta do Ruska bude výrazem vděčnosti za to, že nemusíme mluvit německy. Do Ruska jede proto, aby vyjádřil úctu padlým 150 tisícům sovětským vojákům.

Moskevské oslavy se rozhodla bojkotovat řada západních politiků. Protestují tak proti ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje proruským separatistům v konfliktu na východě Ukrajiny. Německá kancléřka Angela Merkelová do Moskvy přiletí až 10. května, den po hlavních oslavách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video