Poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová na schůzi Sněmovny, kde její kolegové policii...

Poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová na schůzi Sněmovny, kde její kolegové policii neumožnili policii, aby Kailovou stíhala do doby, než jí skončí mandát. | foto: ČTK

Poslankyni Kailovou nevydali kolegové ke stíhání. Policie musí počkat

  • 218
Policie bude muset počkat se stíháním poslankyně Zuzany Kailové z ČSSD, její kolegové ji odmítli vydat. Policisté ji budou moci obvinit až ve chvíli, kdy nebude ve sněmovně. Poslanci ČSSD, ODS i Miroslav Kalousek z TOP 09 vystoupili na obhajobu Kailové, naopak poslanec ANO Radek Vondráček zdůrazňoval, že sněmovna nemůže suplovat soud.

Pro vydání Kailové ke stíhání hlasovalo jen 42 poslanců, proti jich hlasovalo 81 poslannců. (detail hlasování jednotlivých poslanců najdete zde).

Pro byli vesměs poslanci hnutí ANO a také po dvou poslancích ODS, KDU-ČSL a Úsvitu. Nikdo ze sociální demokracie, KSČM, ani z TOP 09. Vzhledem k tomu, že se změnila Ústava, neznamená ale "ne" od poslanců to, že má Kailová navždy od policie klid. Jen dokud bude poslankyní.

Žádost policie Sněmovně byla kvůli projektů Vítání občánků

Kailovou, která dříve byla náměstkyní ústeckého primátora, chtěla policie stíhat spolu s ústeckým primátorem Vítem Mandíkem a jedním z radních Josefem Macíkem za projekt Vítání občánků. Všichni tři jsou z ČSSD.

Policie Kailovou i její kolegy ze sociální demokracie podezřívá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim od tří do deseti let vězení. Podle policie umožnili získat majetkový prospěch společnosti zajišťující realizaci projektu "Vítání občánků" a městu Ústí nad Labem vznikla podle policie škoda nejméně milion korun (jak si firma účtovala víc než kolik stály dárky pro maminky, čtěte zde).

"Dehonestováni jsou mí kolegové, já i rodina. Zničena byla nejlepší akce pro rodiny s dětmi," hájila se v úterý odpoledne před poslanci Kailová. Podivila se i nad tím, že policie zveřejnila tiskovou zprávu s jejím jménem ještě před tím, než doručila žádost o její vydání do sněmovny. Dala žádost o její vydání i s tím, že budou na podzim komunální volby.

"Vítězný projekt schválilo deset přítomných radních, tedy zástupci nejen sociální demokracie, ale i dalších politických stran. Pro úplnost uvádím i to, že projekt byl realizován již od roku 2008, schvalovala ho každoročně tehdejší rada, smlouvy podepisoval bývalý primátor Kubata za ODS a roční náklady projektu byly vyšší než u rámcové smlouvy, která je nyní předmětem trestního řízení," řekla také kolegům Kailová.

Členové mandátového a imunitního výboru se před tím neshodli, jak mají její případ hodnotit. "Neprošlo ani usnesení pro vydání, ani proti vydání," řekla předsedkyně výboru Miroslava Němcová z ODS. Někteří poslanci podle ní neshledali argumenty pro vydání, jiní argumentovali, že rozhodnout musí soud. "Neřeknu, jak jsem hlasovala na výboru, ale při jednání sněmovny budu proti vydání paní Kailové," řekla iDNES.cz Němcová.

Čouhá tomu účelovost z bot, zastala se kolegyně Benešová

Jasné doporučení, jak hlasovat o Kailové, nedal poslancům klub ČSSD. "Poslanecký klub takovouto věc nechává na rozhodnutí jednotlivých poslanců. Bude to věc jejich individuálního rozhodnutí," uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Žádný z poslanců ČSSD pak proti Kailové nehlasoval.

Kolegyně Kailové se v rozpravě zastala například jiná sociální demokratka, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. "Čouhá tomu účelovost z bot. Nepřeju si, aby u nás fungovala selektivní justice," řekla Benešová.

ANO deklarovalo, že bude pro vydání. "Nejsme nezávislý soud," podpořil vydání Kailové poslanec za Babišovo hnutí Radek Vondráček. Nakonec bylo ale hnutí Andreje Babiše jediné, jehož poslanci byli většinově pro vydání Kailové.

"Považuji za skandálně mylné, že vždy dopředu vím, jak budu hlasovat," oponoval hnutí ANO bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS. V tomto volebním období sněmovna vydala ke stíhání dva poslance, právě jeho a pak také Bronislava Schwarze z hnutí ANO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video