Mnoho poslanců netuší, o čem hlasují. Ilustrační foto.

Mnoho poslanců netuší, o čem hlasují. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Poslanci nevědí, o čem hlasují

  • 583
Má to být největší změna daní, zdravotnictví a sociálních dávek od listopadové revoluce. A co o balíku vládních reforem, které mají ovlivnit život snad všech Čechů, vědí poslanci? Jejich znalosti jsou chatrné.

Ve čtvrtek reformní zákony pustili k dalšímu projednávání. (více zde) MF DNES však zjistila, že mnozí z nich vlastně nevědí, o čem hlasovali – slepě se podřídili stranickému zadání.

Deset poslanců ze všech pěti stran dostalo tři otázky, které testovaly jejich znalosti o reformě. Nebyly to chytáky, naopak základní fakta, o kterých vláda i média informovaly mnohokrát.

Jak vysoké příspěvky mají pobírat ženy na mateřské, o kolik vyšší bude takzvaná superhrubá mzda, z níž se má vypočítávat rovná daň, a jaké zdravotnické poplatky se započítávají do ročního limitu 5000 korun.

Topolánek zatím nezvítězil
"To nevím," odpověděl sociální demokrat Petr Wolf na otázku o dani. Neměl ani tušení, kolik má brát měsíčně matka, která se rozhodne být s dítětem doma dva roky. U té, jež bude na čtyřleté mateřské, střelil od boku: "Něco pod deset tisíc?" Minul – v prvním roce a půl by to bylo 7600 korun, pak 3800.

Chcete vědět více?

Co ví čeští poslanci o reformě? Najdete v dnešní MF DNES.

O mnoho lépe na tom nebyli ani tři zástupci vládní ODS. Zdravotnickou otázku nezodpověděl ani jeden z nich.

Levici se ve čtvrtek nepodařilo reformy smést. Odpadlíci od ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka se přidali k vládnímu táboru a společně zablokovali návrh na zamítnutí.

Premiér Mirek Topolánek však zdaleka nemá vyhráno. Přeběhlíci i mnozí "neposlušní" poslanci koalice žádají změny, jinak prý při závěrečném hlasování v srpnu budou proti. Pokud tedy reformy projdou, pak téměř jistě v jiné podobě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video