Poslanci nepřejí kolegům v EU vyšší platy

  • 35
Budoucí čeští poslanci v Evropském parlamentu mají mít až 290 tisíc korun měsíčně. Některým tuzemským zákonodárcům se to zdá příliš. Sami totiž berou šestkrát méně. Chtějí proto mzdy zástupců v Bruselu a Štrasburku výrazně snížit.

O „europlatech“ se teď v parlamentu vzrušeně debatuje. Třeba ve sněmovně už leží návrh, aby čeští poslanci v unii měli měsíčně jen 65 tisíc korun. Včera o tom jednaly dva výbory v dolní komoře.

V pondělí mají o mzdách mluvit šéfové Evropské unie. Právě oni chtějí prosadit, aby poslanci všech zemí brali stejně - devět tisíc eur, tedy zhruba 290 tisíc korun. „Samozřejmě logický je model, že by naši zástupci v Evropském parlamentu měli stejné platy, jako mají poslanci tuzemští,“ míní Vlastimil Tlustý z ODS.

„Měli by sice brát více, ale nikoliv navrhovaných devět tisíc eur. Mělo by to být úměrně tamním životním nákladům,“ řekl poslanec ČSSD Karel Šplíchal. Ministr zahraničí Cyril Svoboda tyto výtky kritizuje: „Je to ubohé. Stejné, jako kdybych já záviděl peníze třeba řediteli banky.“ Definitivní rozhodnutí bude muset učinit vláda. Pokud však bude chtít dát europoslancům jen menší „národní“ plat, bude je muset platit z vlastního rozpočtu.

Když jim nechá navrhovaných devět tisíc eur, zaplatí to unie. „Prozatím upřednostňuji model národní plat, ale je nutno si uvědomit, že Štrasburk je dražší,“ řekl před časem premiér Vladimír Špidla.

Poslanci: Jsme stejně důležití a bereme méně!
Zájemci o čtyřiadvacet míst vyhrazených pro Česko v parlamentu Evropské unie dosud nevědí, kolik vlastně za práci v Bruselu a Štrasburku budou brát. Pokud by o jejich platu rozhodovala česká sněmovna, dostanou jen 65 tisíc korun.

„To je stejně, jako mají předsedové výborů ve sněmovně nebo vedoucí stálých parlamentních delegací,“ říká lidovec Vilém Holáň. Doposud berou v unijním parlamentu poslanci „národní“ platy - jinou sumu tudíž má Němec, jinou Řek.

Evropská unie chce rozdíly smazat, a hodlá proto už příští týden prosadit, aby členové jejího parlamentu ze všech zemí brali měsíčně devět tisíc eur. „Je to hodně ve srovnání s platy národních poslanců. Mzdy by měly být daleko srovnatelnější,“ prohlásil exministr zahraničí Jan Kavan z ČSSD.

Řadoví poslanci v Praze se cítí málem podvedení. Místopředsedkyně KSČM Zuzka Rujbrová tvrdí, že český i evropský poslanec jsou zhruba stejně důležití, a proto by měli mít také stejný základní plat.

„Samozřejmě další náhrady-jako třeba cestovné, by se už lišily.“ Vláda skutečně může vyslyšet volání nespokojených politiků a europoslancům plat devět tisíc eur zatrhnout. Ale pak musí mzdy hradit ze svého.

Ti, kteří do Evropského parlamentu kandidují, se „snahám“ svých kolegů jen usmívají. „Diskusi poslanců ve sněmovně vůbec nerozumím. Jako by nevěděli, že životní náklady ve Štrasburku jsou daleko vyšší,“ říká Richard Falbr, jenž kandiduje za sociální demokracii.

Opačně než poslanci navrhuje „platovou nerovnost“ srovnat senátor ODS Jaroslav Kubera: nikoliv ubírat peníze zástupcům v unii, ale zvýšit platy tuzemským zákonodárcům. „Platy by se měly odvíjet obráceně. Aby se nestávalo, že evropský poslanec bude mít dvojnásobný plat než prezident,“ řekl.

Ve sněmovně se včera platy europoslanců zabývaly hned dva výbory. Návrh, aby evropští kolegové brali 65 tisíc, však nakonec stáhly. „Počkáme, až jak v této otázce rozhodne Evropská unie,“ uvedla šéfka ústavně-právního výboru Vlasta Parkanová (KDU-ČSL).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video