Rockové muzikanty Radima Hladíka (vlevo) a Vladimíra Mišíka navrhli na státní vyznamenání poslanci ODS.

Rockové muzikanty Radima Hladíka (vlevo) a Vladimíra Mišíka navrhli na státní vyznamenání poslanci ODS. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Poslanci ODS navrhli na státní vyznamenání rockery Mišíka a Hladíka

  • 70
Až bude prezident Miloš Zeman 28. října připínat vybraným osobnostem státní vyznamenání, možná mezi nimi budou i rockeři Vladimír Mišík a Radim Hladík. Proslulé hudebníky na ocenění navrhla skupina poslanců ODS. Jestli jej ale skutečně dostanou, záleží právě na Zemanovi.

Zákonodárci chtějí Hladíka a Mišíka ocenit nejen za jejich muzikantskou kariéru a přínos české kultuře, ale i celoživotní postoje a úctu ke svobodě. Navrhují jim udělit Medaili Za zásluhy I. stupně, což je nižší forma státního vyznamenání.

"Myslím, že si to za celou tu dobu, co hudbu dělají, zaslouží. Oba dva by vyznamenání měli dostat," řekl iDNES.cz hlavní iniciátor návrhu Walter Bartoš, který se sám muzice dlouhodobě aktivně věnuje a s Hladíkem se osobně zná. Podle něj se oba rockeři navzdory ústrkům ze strany komunistů minulému režimu nepodbízeli a naopak si od něj dokázali udržet odstup. Pod poslanecký návrh se podepsali i Lenka Kohoutová či Pavel Svoboda. 

Hudebníci se o návrhu dozvěděli od iDNES.cz a nezávisle na sobě reagovali stejně, že je to zaskočilo. "Za zásluhy? Tak to je bezvadné. Když je to za zásluhy, tak si ji (medaili) možná i zasloužím," reagoval pobaveně Mišík.

"Já se v duchu spíše usmívám, ale samozřejmě nemůžu říct, že by mě to nepotěšilo. Vím, že třeba v Anglii někteří rockoví hudebníci dostávali různé tituly, tak by to bylo spíše příjemné než nepříjemné. Ale jelikož ještě bude rozhodovat pan prezident Zeman, tak možná mě jako rockera třeba ani nenavrhne. Je to předčasné," dodal Vladimír Mišík.

Velmi podobně přijal novinku i Radim Hladík. "V každém případě je to velmi příjemné, ale je to jen návrh. Shodou okolností na podzim začínám padesátou hudební sezonu, tak když si promítnu úplné začátky, kdy člověk byl pomalu ideologický třídní nepřítel, tak toto ocenění by uzavřelo docela příjemný oblouk," míní Hladík.

Vyznamenání už dostali Gott, Hegerová či Kryl

Poslanci už návrh na vyznamenání obou rockerů podali sněmovnímu podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, který jej musí schválit. "Jsem si jistý, že to Sněmovnou stoprocentně projde. Už jsem to konzultoval a nenarazil jsem na odpor. Řešit se to bude někdy v květnu," říká Bartoš. Záleží ale na Zemanovi, kdo na Den vzniku samostatného československého státu vyznamenání nakonec dostane. 

Medaile Za zásluhy

Medaili Za zásluhy uděluje prezident republiky osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů.

Medaile Za zásluhy má tři stupně, nejvyšší je ten první. K dalším vyznamenáním patří Řád Bílého lva, Řád T. G. Masaryka a Medaile Za hrdinství.

Pramen: zákon o státních vyznamenáních

Zatímco Václav Havel měl v oblibě rock a jeho nástupce Václav Klaus spíše preferoval jazz, hudební vkus současného prezidenta příliš známý není. V jeho kampani před prezidentskými volbami nicméně vystoupili například Daniel Hůlka, Laďa Kerndl s dcerou Terezou nebo Felix Slováček.

Kromě Sněmovny má právo návrhy předkládat také Senát a vláda. Prezident ale může vyznamenat i osobnosti podle vlastního výběru.

Havel a Klaus už v minulosti řadu hudebníků ocenili. Vyznamenání dostali například zpěvačky Marta Kubišová (1995), Hana Hegerová (2002) či Eva Pilarová (2009), skladatel Jiří Šlitr (2005), operní pěvkyně Gabriela Beňačková (2008), písničkář Karel Kryl (1995), zpěvák Karel Gott (2009) nebo jazzový pianista Emil Viklický (2011).

Nyní šestašedesátiletý Mišík s vrstevníkem Hladíkem společně působili v kapelách Komety, Matadors a Blue Effect. Mišík po odchodu z posledně jmenované formace hrál ve Flamengu, v roce 1974 založil skupinu ETC, se kterou až na dvouletý zákaz v 80. letech hraje dodnes. Po revoluci byl dva roky poslancem České národní rady. Hladík pokračoval jako lídr Blue Effect (kapela fungovala i pod jinými názvy), před devíti lety s mladšími muzikanty po pauze skupinu obnovil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video