Kožešinová farma v Jiříkovicích v Jihomoravském kraji (2012)

Kožešinová farma v Jiříkovicích v Jihomoravském kraji (2012) | foto: Svoboda zvířat

Poslanci nakročili k úplnému zákazu farem se zvířaty pro kožešiny

  • 481
Zákaz farem pro chov kožešinových zvířat podpořili v prvním parlamentním čtení poslanci. Tyto farmy mají podle návrhu pěti desítek poslanců v Česku skončit do konce roku 2018. „Pro usmrcování zvířat výhradně za účelem získání kožešiny neexistuje důležitý lidský zájem,“ řekl ve Sněmovně jeden z navrhovatelů, Robin Böhnisch z ČSSD.

Zákon ve středu přežil návrh na jeho zamítnutí, a tak ho nyní posoudí výbor pro životní prostředí a zemědělský výbor Sněmovny.

„Přímý zákaz platí ve Velké Británii, v Nizozemsku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a v Makedonii a nepřímý zákaz ve Švýcarsku a v Německu, kde požadavky vedly k neekonomičnosti těchto farem a k jejich postupnému uzavírání,“ uvedl Böhnisch.

Argumentoval tím, že 70 procent lidí v České republice zákaz podporuje a dokonce 85 procent lidí si odmítá kupovat produkty z pravé kožešiny.

„Jsem hrdý, že jsem podepsán pod tím návrhem,“ řekl také šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, který podporuje zákaz farem zvířat chovaných výlučně či převážně pro kožešiny.

„Položme si otázku, zda máme tolik odvahy zakázat tuto formu podnikání. Příště by to mohli být králíci či slepice,“ zastal se chovatelů kožešinových zvířat poslanec Miloš Babiš z hnutí ANO, jmenovec šéfa hnutí. Podle něj zákaz kožešinových farem povede pouze k nelegálním chovům. Apeloval na poslance, že toto podnikání se dědí z generace na generace.

Kalousek mu oponoval, že i obchod s otroky se dědil z generace na generace, ale nic to nemění na tom, že jako nemravný byl zakázán. „Týrání nesmí být povoleno, aby generovalo zisk. Týrání musí být zakázáno,“ řekl Kalousek.

„Zabíjení zvířat kvůli lidské módě je neodůvodnitelné,“ podpořil zákaz kožešinových farem i komunistický poslanec Jiří Valenta. Vyjmenoval kolegům poslancům řadu evropských zemí, kde již nyní zákaz takových farem platí.

Poslankyně Úsvitu Olga Havlová a Jana Lorencová z ANO se domáhaly toho, aby se do zákona dostal také zákaz porážek halal. Tuto muslimy používanou formu porážky zvířat označili také za týrání, které je třeba řešit. Poslankyni Janu Černochovou z ODS zase rozzlobilo, že se Sněmovna spíš nezabývá tím, jak bude od ledna fungovat letecká záchranná služba. „Místo toho tady dvě hodiny řešíme kožíšky,“ vyčetla kolegům naštvaná Černochová.

K hlasování o zákonu se poslanci nakonec dostali až ve středu po poledni, když v úterý večer stihli do konce jednacího dne jen ukončit rozpravu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video