Stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan uspořádal seminář o extremismu. Z jeho kolegů v bezpečnostním výboru zajímal jen dva.

Stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan uspořádal seminář o extremismu. Z jeho kolegů v bezpečnostním výboru zajímal jen dva. | foto: Václav Pancer

Poslanci na semináři k extremismu chyběli, prý nedostali pozvánku

  • 98
Stínový ministr vnitra František Bublan zorganizoval na půdě Poslanecké sněmovny odborný seminář o pravicovém extremismu za účasti předních kapacit v oboru. "Přestože je primárně pro členy bezpečnostního výboru, je tu pouze jediný," povzdychl si Bublan. Kritizovaní poslanci ale tvrdí, že o něm nevěděli.

Zdá se, že čeští politici mají o extremismus zájem, jen když na ně míří televizní kamery. K případu žhářského útoku na romskou rodinu z Vítkova, při kterém lidé spjatí s neonacistickým prostředím vážně popálili několik lidí včetně dvouleté holčičky, se vyjadřoval kdekdo. - čtěte Do boje proti extremismu a rasismu vytáhl i šéf komunistů Filip

Zdeněk Maršíček hlasujeMají-li se ovšem v otázce hrozícího nebezpečí extremismu vzdělat, rezervovaná místa zejí prázdnotou. "Mrzí mě, že tu vidím pouze pana poslance Maršíčka," pozdravil předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny František Bublan komunistického poslance.

Tento poslanecký orgán se přitom zabývá návrhy zákonů, které předkládá ministr vnitra, probírá otázky spojené s policií a městskými strážníky nebo zpravodajskými službami.

Místo neonacistů sládkovci

Dělnická strana se snaží prezentovat jako přijatelná partaj

Podle zjištění iDNES.cz chybějící členové výboru tvrdí, že pozvánku buď nedostali, nebo skončila ve schránce jejich pražské kanceláře a oni se zdržují jinde. Pouze Richard Dolejš z ČSSD se omluvil kvůli účasti na akci, kam slíbil dorazit dřív, než dostal pozvánku od Bublana.

"Moc mě to mrzí, věděl jsem o semináři a těšil jsem se na něj, protože mě tato problematika zajímá. Pozvánku jsem dostal do Prahy, ale já mám kancelář v Brně," řekl iDNES.cz Zdeněk Boháč (ODS), místopředseda bezpečnostního výboru.

Jeho stranický kolega Jan Klas tvrdí, že se o akci dozvěděl až od redakce iDNES.cz. "Bohužel jsem informaci o semináři nedostal," sdělil Klas. A ve stejném duchu hovoří i Pavel Severa (KDU-ČSL). "Netuším, co to bylo za seminář," odpověděl Severa v SMS.

Nečtou poslanci e-maily?

Organizátor akce, stínový ministr vnitra František Bublan, říká, že všechny kolegy obeslal jak poštou, tak e-mailem.

V době, kdy policie vyšetřuje jeden z nejhorších rasově motivovaných útoků posledních let, kdy sílí radikální uskupení a kdy se ministerstvo vnitra snaží zakázat Dělnickou stranu, by měl seminář politiky zajímat.

Přednášel na něm bývalý soudní znalec v oboru extremismu Miroslav Mareš i jeho nástupce Michal Mazel, politoložka Vladimíra Dvořáková, spoluautor publikace Nebezpečné známosti o pravicovém extremismu v česko-německém pohraničí Miroslav Bohdálek nebo první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous.

Témata semináře

- Pravicový extremismus v ČR a Evropě jako bezpečnostní hrozba (M. Mareš)
- Represe jako řešení? (M. Mazel)
- Shromažďování a veřejné projevy extremistů - jak jim čelit (M. Bohdálek)
- Protiextremistická politika na Slovensku (P. Draxler)
- Radikální pravice: Strategie oslovení veřejnosti (V. Dvořáková)

Jediný Dolejš sám od sebe ujistil, že se s výstupy z konference seznámí. "Téma semináře považuji za závažné. Předpokládám, že bude stěžejním tématem pro sněmovní bezpečnostní výbor v novém volebním období. A to i z pohledu možné infiltrace extremistických skupin do bezpečnostních sborů," uvedl Dolejš.

Jeho slova potvrzuje i jediný poslanec, který dorazil, Zdeněk Maršíček. "Seminář byl velmi přínosný, vždyť to byl jediný podobného druhu, který jsem zažil od roku 2002, kdy jsem ve Sněmovně," pochvaloval si poslanec a vyzdvihl především vystoupení Jiřího Komorouse a Michala Mazla.

Kromě zákonodárců do Sněmovny dorazili i někteří starostové a zástupci neziskových sdružení, mezi nimi například litvínovský starosta Daniel Volák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video