Někteří středočeští poslanci bydlí v Praze za státní peníze. Ilustrační foto

Někteří středočeští poslanci bydlí v Praze za státní peníze. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Poslanci musí šetřit, ti středočeští ale dál čerpají peníze na byt

  • 5
Vláda zavádí úsporná opatření, ale někteří středočeští poslanci chtějí podle všeho šetřit jen na občanech. Pro vlastní pohodlí si pořizují přechodné bydlení v Praze a ze státní kasy za to utrácejí stovky tisíc ročně. I když mnozí z nich žijí kousek za Prahou.

Například staronový poslanec Aleš Rádl z ODS. Z peněz daňových poplatníků si platí služební byt, přitom bydlí 19 kilometrů od Sněmovny.

S rodinou žije v novém domě v Černošicích, které jsou v podstatě periferií Prahy. Každý měsíc tak ze státní kasy "vysaje" 17 tisíc korun, což je 204 tisíc ročně.

Proč si poslanec a černošický starosta nechává vyplácet náhradu za ubytování, navíc v maximální možné výši, Rádl nevysvětlil. MF DNES se ho na to bez úspěchu ptala šest dní - zkoušela volat, poslala mu tři esemesky i e-mail s dotazem.

V roce 2009 vyplatil stát za přechodné ubytování 16 středočeských poslanců v hlavním městě téměř tři miliony korun. Pouze sedm poslanců tyto náhrady nečerpalo.

Ubytovna za 160 tisíc korun ročně

Ze čtyřiadvaceti současných středočeských poslanců si bydlení v Praze platí nebo se k tomu chystá minimálně jedenáct z nich, může jich být ale ještě o dva víc. Ti se k čerpání náhrad zatím nevyjádřili.

Mlčí i nováčci ve Sněmovně - komunista Jan Klán, Miroslav Jeník (ODS) a Luděk Jeništa (TOP 09). Po Rádlově přístupu k veřejným financím je "nejkřiklavější" chování komunistů.

Komunistka Miloslava Vostrá žije 30 kilometrů za Prahou v Braškově, přesto si v metropoli pronajímá služební byt za 17 tisíc korun měsíčně. Její kolega Stanislav Grospič pro změnu přespává na ubytovně v sídle komunistů v centru Prahy.

"Myslím, že platím 13 tisíc za měsíc," lovil v paměti. Vysvětluje to tím, že bydlí v Mladé Boleslavi a po dlouhých jednáních potřebuje přespat v Praze.

Opačný přístup má například Jan Vidím, místopředseda bezpečnostního výboru. Bydlí v Benešově, jen o 10 kilometrů blíž k metropoli než Grospič, byt v Praze prý ale nepotřebuje. "Styděl bych se tyto náhrady čerpat. Mám v Praze příbuzné. Když potřebuji, přespím u nich," řekl Vidím.

POSLANECKÉ NÁHRADY ZA BYDLENÍ

V roce 2009 Poslanecká sněmovna za ubytování středočeských poslanců v Praze vydala 2 856 000 korun.

Měsíční nárok na přechodné bydlení je maximálně 17 tisíc korun měsíčně.

Poslanci to mohou použít na pronájem bytu, úhradu ubytovny nebo zaplacení účtu v hotelu.

Minulém funkčním období tuto výhodu využívalo 17 Středočechů ze třiadvaceti.

Letos se k tomu prozatím přihlásilo jedenáct z dvaceti čtyř poslanců.

Peníze na byt v Praze chce letos méně politiků

Mezi středočeskými poslanci po květnových volbách možná přibyli zodpovědní lidé. Z průzkumu MF DNES mezi všemi čtyřiadvaceti středočeskými členy dolní komory parlamentu totiž vyplynulo, že nejméně deset z nich čerpat finanční náhrady na ubytování v Praze neplánuje. V minulém složení Sněmovny jich bylo o tři méně.

Náhrada v maximální výši činí 204 tisíc korun ročně na jednoho poslance. "Vím, že mám ze zákona nárok na proplácení nájmu služebního bytu, ale nechci ho," řekla MF DNES Helena Langšádlová (TOP 09). Bydlí v Černošicích, kousek od Prahy.

Služební byt nenárokuje ani bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS), který žije v Lánech. "Nevyužíval jsem to, ani když jsem byl poslancem v minulosti," poukázal na své angažmá ve Sněmovně před deseti, potažmo dvanácti lety.

Pro véčkaře jsou náhrady tabu

Poslanci nové vládní strany Věcí veřejných si rovnou čerpání náhrad zakázali. A všichni tři středočeští to ctí. Kateřina Klasnová s partnerem Vítem Bárou bydlí v Praze na Malé Straně, Stanislav Huml ve Staré Boleslavi a Radim Vysloužil v Čelákovicích, oba tedy do metropole dojíždějí něco málo přes 30 kilometrů.

Chvályhodné je také chování všech "středočeských" ministrů. První muž české kultury Jiří Besser má v Praze partnerku a vzkázal MF DNES, že tedy má kde spát, když se protáhne jednání do noci. Také Ivan Fuksa šéfující resortu zemědělství míní denně dojíždět z Příbrami.

A ministr financí Miroslav Kalousek žije v luxusním bytě své manželky v Praze-Veleslavíně.

Zarážející je, že rozhazovačně se chovají téměř všichni středočeští poslanci ČSSD. Až na hejtmana Davida Ratha čerpá zbývajících pět náhrady za alternativní ubytování.

Jaroslav Vandas z Příbrami se omlouvá, že poslanecký byt v Nerudově ulici na Malé Straně využívá ze zdravotních důvodů. "Služební byt v Praze je pro mě nezbytnost," řekl v telefonickém rozhovoru s MF DNES.

Jeho straničtí kolegové Milan Urban a Richard Dolejš asi mají ještě větší výčitky. Šest dní se na toto téma zatvrzele odmítali bavit. Oba přitom státu za bydlení v Praze posílají účty kolem dvou set tisíc korun ročně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video