Poslanci musí pro alkohol dál

  • 31
Odbíhání poslanců na panáka z jednacího sálu do přilehlého bufetu je minulostí. Šéf sněmovny Lubomír Zaorálek zareagoval na incident svého kolegy Petra Kotta a ve čtvrtek s okamžitou platností zakázal v občerstvení alkohol prodávat. V budově sněmovny se ale stále napít dá.

ČTĚTE TAKÉ:
On-line s Petrem Kottem

Zákaz prodeje alkoholu se vztahuje na dvě místa - na bufet, který je v prvním patře parlamentní budovy nedaleko jednacího sálu, a na jeho pobočku ve druhém patře. Na ostatní restaurace v budově parlamentu ale "prohibiční opatření" neplatí.

"Nařízení zákazu prodeje alkoholu podepsal na podnět pana předsedy Zaorálka zástupce šéfa kanceláře sněmovny," potvrdil iDNES Libor Vacek ze sekretariátu předsedy. "Zákaz platí jen pro bufet," dodal.

Místo whisky limonáda
Bufet poblíž jednacího sálu využívají hlavně poslanci, návštěvníci sněmovny a novináři, kteří si tam mohou koupit pití, jídlo, cukrovinky či cigarety.

Pobočka, která je vybavena podstatně skromněji než vlastní bufet, slouží při sněmovních schůzích hlavně novinářům a návštěvníkům sněmovny.

Co tedy od čtvrtka kupující v bufetu čeká? Prodejní plochy, na nichž byly ještě ve středu láhve piva, whisky, vodky, vína a dalších alkoholických nápojů, osiřely.

Parlamentní servírky odvezly alkohol v průběhu dne. Na zájemce tak čekají už jen
nealkoholické nápoje jako minerálky, džusy, káva a čaj.

Zákaz prodeje alkoholu přišel po skandálu poslance za ODS Petra Kotta, který se v pátek údajně opil v restauraci U Schnellů vedle parlamentu tak, že nebyl schopen přijít do sněmovny hlasovat. - více zde

Poslanci: Nic to neřeší
Někteří poslanci a parlamentní úředníci ale tvrdí, že zákaz prodeje alkoholu v bufetu nic neřeší a je pouhým alibistickým krokem. Poslanci se budou moci napít třeba ve své pracovně, nebo v některé z parlamentních restaurací.

Akorát to tam budou mít dále než do bufetu a nebudou tolik na očích. Do bufetu to totiž mají z jednacího sálu zhruba deset vteřin.

Do nejbližších restaurací v přízemí a podzemí hlavní parlamentní budovy, kde se alkohol bude prodávat dále, to už ale mají několik desítek vteřin.

Proslulá je Dolní sněmovna
Legendou mezi těmito restauracemi je poslanecký klub ve druhém suterénu hlavní parlamentní budovy známý pod přezdívkou "dolní sněmovna".

Do místnosti bez oken, kde se dá zejména večer krájet vzduch, mohou návštěvníci parlamentu vstoupit jen v doprovodu poslanců či pracovníků parlamentní kanceláře.

Klub byl svědkem mnohých vážných politických jednání, ale má i rodinný nádech. Před několika roky byl zpravodaj ČTK svědkem toho, jak v době důležitého fotbalového zápasu obsluhoval barman hosty v dresu jednoho prvoligového mužstva.

Když se řekne jméno dolní sněmovna, mnozí pamětníci z řad politiků, ale i novinářů se dodnes tajemně uculují. Zajímavý je pro návštěvníky i ceník alkoholu ve sněmovně. Pivu za deset až 16 korun, whisky přes 30 korun či kávě za osm korun nemohou mimoparlamentní restaurace konkurovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video