Když poslanci nejsou v lavici, ale ani na mailu. (Ilustrační foto)

Když poslanci nejsou v lavici, ale ani na mailu. (Ilustrační foto)

Poslanci mlčí. Nejsou v lavici, ale ani na mailu

  • 18
Redaktorky MF DNES otestovaly pětadvacet pražských poslanců. Rozeslaly jim mailem dotaz, ale za čtyři dny dorazilo jen pět reakcí. Průzkum udělala i společnost Westminstr a dopadl stejně.

Je pondělí. Sněmovna je prázdná, poslanci sedí ve svých kancelářích a čekají na návštěvu voličů. Když nikdo nepřijde, odpovídají na maily, které jim lidé zaslali.
 
Jenže... Skutečnost je trochu jiná. Dostat z poslance odpověď po mailu je poměrně těžké.

Redaktorky MF DNES odeslaly v pondělí pětadvacet mailů ze svých soukromých adres – oslovily všechny poslance zvolené za Prahu. Odpovědi přišly jen čtyři.
 
"Byl jsem v tu dobu zrovna ve Vídni. Jinak odpovídám okamžitě," hájí se Stanislav Křeček (ČSSD), který redaktorkám neodpověděl ani za tři dny. Přitom Křeček nereagoval ani na konci října, když podobný průzkum dělala společnost Westminster.

První odpověď: za 4 hodiny
Nejrychlejší odpověď přišla za čtyři hodiny. "Je mi líto, ale nic takového jsem neslyšel," píše ve své odpovědi Daniel Reisiegel (ODS). Vyjádřit se měl k tomu, zda Praha potřebuje metropolitní policii. Reisiegel rychle zareagoval i na dotaz společnosti Westminster.
 
Odezvu měly ještě další tři maily: v pondělí přišly odpovědi od Václava Exnera (KSČM) a Davida Ratha (ČSSD) a v úterý od Tomáše Kladívka (ODS). Do včerejší uzávěrky jiný poslanec neodpověděl.

Poslanci mají jinou práci
Že poslanci na maily nereagují rychle, přijde normální politologovi Vladimíru Prorokovi. "Mají jinou práci a k poště se dostanou tak jednou za dva tři dny," myslí si Prorok.
 
Politolog navíc upozorňuje, že se lidé na poslance často obracejí s nesmysly. "Někteří lidé mají mánii a posílají hromadu mailů – je to totiž mnohem jednodušší než napsat dopis. Poslanci by se z toho pak mohli také zbláznit," podotkl Prorok.

Jiného názoru je ředitel společnosti Westminster Tomáš Studeník. "Jsme už zvyklí na určitý standard v komunikaci, co se týče rychlosti, a tohle mi normální nepřijde," hodnotí test Studeník.
 
V parlamentu mají poslanci časové limity nastavené trochu jinak. "Někdy mi může odpověď trvat čtyři až pět dnů, ale snažím se odpovídat co nejrychleji. Musí mi ovšem pomáhat má asistentka," řekl Václav Exner (KSČM). V testu MF DNES dopadl dobře – odpověděl za dvacet hodin.

Podle Studeníka by se situace měla rozhodně zlepšit. "Stačilo by, aby si poslanci zavedli systém, jak s lidmi komunikovat."

Řešením by mohla být lepší spolupráce s osobními asistenty. Ani to však, jak se MF DNES přesvědčila, nic nezaručuje.

"Až pana ministra uvidím, zeptám se ho na to," vzkázal ve středu ráno mailem asistent Cyrila Svobody (KDU-ČSL) Jan Čižinský. Od té doby uběhl další den, ale ani včera asistent zřejmě ministra Svobodu nepotkal.


TEST MF DNES PRAŽSKÝCH POSLANCŮ

Redaktorky MF DNES rozeslaly pětadvaceti pražským poslancům stejnou otázku: "Myslíte, že by byla metropolitní policie k něčemu dobrá? Hlasoval byste pro změnu zákona, která by vznik metropolitní policie umožnila?"

E-mail poslaly ze svých soukromých adres. Do čtvrtka odpověděli čtyři poslanci. Asistent Cyrila Svobody slíbil, že odpověď pošle, jakmile poslance sežene. Už se neozval.


KDO ODPOVĚDĚL
Daniel Reisiegel (ODS)
reisiegeld@psp.cz
odpověděl za 4 hodiny
"Je mi líto, ale nic takového jsem neslyšel. Pokud by vznikla, byla by to dle mého názoru obměna městské policie a její vznik by byl plně v kompetenci Prahy."

Václav Exner (KSČM) exner@psp.cz
odpověděl za 20 hodin
"Myslím, že policie už máme dost."

David Rath (ČSSD) rathd@psp.cz
odpověděl za 24 hodin
"Považuji zřízení metropolitní policie za nesmysl. Už tak mám velké pochybnosti o efektivitě městské policie, spíš bych přivítal propojení složek státní policie s městskou a úzkou koordinaci a návaznost pod velením Policie ČR."

Tomáš Kladívko (ODS) kladivko@psp.cz
odpověděl za 47 hodin
"Já jsem ke vzniku takzvané metropolitní policie velmi skeptický, americký model nelze automaticky převzít pro potřeby evropských velkoměst. V rámci připravované reformy Policie České republiky, která by měla platit od 1. 1. 2009, se vznik metropolitní policie vůbec neřeší. Naopak se hledá odpověď na otázku, jak v budoucnu řešit postavení a pravomoci obecních a městských policií."

REAKCE BEZ ODPOVĚDI
Cyril Svoboda (KDU-ČSL) svobodac@psp.cz
asistent Jan Čižinský se ozval za 44 hodin
"Až pana ministra uvidím, zeptám se jej na to."

KDO NEREAGOVAL
Marek Benda (ODS) bendam@psp.cz
Petr Bratský (ODS) petr@bratsky.cz
Martin Bursík (SZ) ministr@env.cz
Jan Bürgermeister (ODS) burgermeisterj@psp.cz
Kosta Dimitrov (ČSSD) dimitrovk@psp.cz
Jiří Dolejš (KSČM) dolejsj@psp.cz
Tomáš Dub (ODS) dubt@psp.cz
Kateřina Jacques (SZ) jacquesk@psp.cz
Gabriela Kalábková (ČSSD) kalabkovag@psp.cz
Stanislav Křeček (ČSSD) krecek@psp.cz
František Laudát (ODS) laudatf@psp.cz
Helena Mallotová (ODS) mallotovah@psp.cz
Zbyněk Novotný (ODS) novotnyz@psp.cz
Daniel Rovan (ODS) rovand@psp.cz
Jana Rybínová (ODS) rybinovaj@psp.cz
Miroslav Svoboda (ČSSD) svobodam@psp.cz
Karel Šplíchal (ČSSD) splichal@psp.cz
Boris Šťastný (ODS) boris.stastny@psp.cz
Lucie Talmanová (ODS) talmanova@psp.cz
Mirek Topolánek (ODS) topolanekm@psp.cz



PRŮZKUM V CELÉ ČR

Společnost Westminster provedla podobný průzkum v říjnu. Dotaz e-mailem dostalo všech 200 poslanců. Cíl byl stejný: zjistit, za jak dlouho přijde odpověď.

Do 72 hodin odpovědělo pouze 17 procent poslanců.

Polovina později uvedla, že denně dostane až 20 e-mailů. Třetina poslanců během dne obdrží 21 až 50 e-mailů. Zhruba čtvrtina uvedla třetí možnost: 50 e-mailů a více.

55 procent poslanců se s internetem setkalo až v 90. letech. Třetina přiznala, že na internetu tráví 11 až 20 hodin denně. 36 procent dotázaných pracuje s internetem max. 5 hodin týdně.

Jako neosobní označilo komunikaci přes e-mail 30 % respondentů. Jako hlavní zdroj informací označilo internet 39 procent poslanců. Přes polovinu však uvedlo, že čerpá z více zdrojů zároveň.

Výhody elektronické komunikace? Pro téměř 80 % je to rychlost. Nevýhodou je kromě neosobnosti ještě nevyžádaná pošta.

Lidé versus úřady
Podle Westminsteru je možné až 69 % návštěv vyřešit elektronicky. Právě tolik návštěv tvoří vyřizování dokladů, poplatků, konzultace. Westminster tvrdí, že elektronickou komunikací úřady ušetří kapacity.

Zdroj: Westminster, s. r. o.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue