Poslanci: Měřte i v regionech stejně

  • 2
Poslanci chtějí, aby na jejich kolegy v regionech platil stejně přísný metr jako na ně. Hejtmani, primátoři, starostové i městští zastupitelé by tak měli každoročně přiznávat své vedlejší příjmy. Pokud ne, hrozila by jim pokuta až třicet tisíc korun.

A co víc: za práci v představenstvech či dozorčích radách firem by už neměli nárok na žádný plat, stejně jako poslanci a senátoři.

Některým komunálním politikům nejde ani tak o politiku, ale spíš o lukrativní místa v různých správních radách," říká hlavní autor návrhu, Miroslav Kala z ČSSD.

Novelu zákona o střetu zájmů, kterou navrhli koaliční poslanci z ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, ve středu sněmovna schválila v prvním čtení. A to proti odporu poslanců z opoziční ODS.

"Předpokládáte, že členové zastupitelstev jsou bezpohlavní úředníci!" zlobil se občanský demokrat Radim Chytka. Nápad se nelíbí ani komunálním politikům. Vadí jim především to, že přijdou o finanční odměny v dozorčích radách.

"Je to časově náročné. Pokud to bude zdarma, spousta lidí ztratí motivaci tam být," upozorňuje například starosta Písku Luboš Průša. Lidovecký poslanec Ladislav Šustr varoval, že ohlasy z obcí jsou doslova děsivé: "A co každý starosta na malé obci? Co vše může zavinit závist českého národa, až budou někde viset jeho příjmy?"

Šustr je asi jediný zákonodárce, který může v dozorčí radě brát peníze. Ve vedení Sazky totiž není coby poslanec, ale jako starosta tělovýchovné jednoty Orel. Podle návrhu by se přísné tresty týkaly krajů, krajských měst a 205 takzvaných pověřených obcí.

Špidlova vláda nápad podporuje, avšak s jedinou výhradou: hodlá zákon rozšířit tak, aby se týkal zastupitelů úplně všech obcí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video