Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslancům spadl plat o desítky tisíc. Kalousek nás doběhl, stěžují si

  • 1386
Poslanci si koncem roku odhlasovali snížení platů o pět procent a zároveň si zdanili náhrady. Předpokládali, že budou mít na výplatních páskách o pár tisíc méně. Lednová výplata ale řadu z nich zaskočila. Oproti loňsku jim příjem klesl o 18 až 25 tisíc korun. Za rok tak přijdou zhruba o 300 tisíc.

"Samozřejmě, že nám to vadí," postěžoval si on-line deníku Týden.cz poslanec Jan Látka (ČSSD).

Marek Benda, kterého server také oslovil, předpokládal, že poslanci přijdou tak o 11 až 12 procent, ve finále je to ale v průměru až 20 procent.

To, že poslancům platy o tolik klesly, má několik příčin. Za prvé snížení příjmu o pět procent, což platí i pro senátory, ministry, soudce a státní zástupce. Pětiprocentním snížením si poslanci zároveň snížili i náhrady, které se vypočítávají právě z výše platu.

Na náhrady si poslanci navíc uvalili patnáctiprocentní daň. Nově se náhrady také započítávají do superhrubé mzdy, což znamená, že zákonodárci odvádějí vyšší zdravotní a sociální pojištění.

"Skutečně jsem to nevěděl. Je to asi moje chyba, samozřejmě. Ale měl jsem pocit, že dohoda vládní koalice směřuje k tomu, že náhrady mají být zdaněny, nikoli že se z nich bude platit sociální a zdravotní pojištění," řekl iDNES.cz Benda. "Řekl bych, že stav, kdy zákonodárná moc je platově pod šéfy sekcí na ministerstvu, je nenormální," dodal.

Nad výplatní páskou nejásají ani poslanci TOP 09. "Chodí za mnou a stěžují si, že je Kalousek doběhl," popisuje reakce nepříjemně zaskočených poslanců šéf pražské TOP 09 František Laudát.

Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09 a ministr financí, se ale stížnostem poslanců jen diví. "Zákon byl řádně projednáván, řádně předložen a jasně bylo řečeno, že vedle snížení platů o pět procent si také zdaníme náhrady a budeme je pokládat za příjem stejně jako plat," řekl iDNES.cz. 

"My platíme daň ze závislé činnosti. Jak bychom si je (náhrady) asi měli danit? Jako příležitostný sběr borůvek, za který se (viz zákon o dani z přijmu, pozn.red.), neplatí sociální pojištění?" ptá se Kalousek, kterého prý ohledně nižšího platu oslovil pouze jeden poslanec a to nikoli z jeho strany.

Poslanci dostávají letos více, zůstane jim ale méně

Redakce Týdne.cz dostala od jednoho z poslanců, který si nepřál být jmenovaný, jeho výplatní pásky za prosinec a leden. Pokud bychom porovnali pouze jeho superhrubou mzdu, poslanec si polepšil. Loni dostal 96 tisíc, letos 132 tisíc. Když ale letos zaplatí daň a sociální a zdravotní pojištění, zbude mu 68 tisíc. Přitom loni to bylo 86 tisíc.

Místopředsedkyně Věcí veřejných a Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová, která přišla o 18 tisíc, naopak překvapená není. "Já osobně se postižena necítím, počítala jsem s tím."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video