Ve Sněmovně se ročně vypije alkohol za tři miliony. K dostání není pouze v kavárně před jednacím sálem

Ve Sněmovně se ročně vypije alkohol za tři miliony. K dostání není pouze v kavárně před jednacím sálem | foto: Profimedia.cz

Poslanci mají další restauraci. Už devátou

  • 76
Až se příští týden poslanci vrátí z dovolených na chvíli do Prahy, aby jednali o reformách, čeká je ve Sněmovně příjemné překvapení: nová restaurace. Už devátá. Vyrostla ve sklepních prostorech pod palácem Smiřických a státní rozpočet vyšla zhruba na pět milionů korun.

Proč potřebovali politici další? "Je to hlavně kvůli zahraničním návštěvám z jiných parlamentů, skoro každý týden někdo přijede. Zjistili jsme, že když je tu zrovna návštěva a zároveň zasedají poslanci, je v gastronomických zařízeních málo míst," říká Roman Žamboch z tiskového odboru Sněmovny.

Nová hospoda se otevírá příští úterý, celkový počet míst v poslaneckých restauracích tak dosáhne dvou stovek. Přesně tolik je poslanců. "Ještě musíte vzít v potaz, že tu pracuje zhruba tři sta úředníků a každý poslanec má nejméně jednoho asistenta," vysvětluje Tomáš Vyšohlíd, mluvčí šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka.

Do parlamentních restaurací a kantýn denně přijde asi osm set lidí.

Gastronomický labyrint jen pro zkušené
Úředníci a třeba i novináři však smějí z devíti restaurací jen do dvou. Zbylé jsou vyhrazené pouze poslancům. Ostatní sem mají vstup povolen jedině v doprovodu někoho ze zákonodárců.

Spousta restaurací je ukryta v podzemí. Najít je v labyrintu vyžaduje buď skvělý orientační smysl, nebo doprovod zkušeného poslance, který už tady slouží nejméně druhé volební období.

"Já jsem ve všech těch restaurací ani nebyl," říká poslanec ODS Aleš Rádl, jenž je ve Sněmovně coby nováček teprve rok. "Ani o to nestojím. Chodím na jídlo jinam, mimo budovy."

Dnes je stále se rozrůstající síť sněmovních restaurací uzavřeným světem. Dřív alespoň do jedné mohl zajít kdokoli z ulice: do Kavárny Demokracie. "Po vstupu do NATO v roce 1999 se zpřísnily bezpečnostní předpisy," vysvětluje její uzavření Roman Žamboch.

Tady je Kováčikovo
Některé z hospod by se mohly označit ve stranických barvách. Třeba zmíněná Kavárna Demokracie je oblíbeným místem ODS, sociální demokraté mají Sněmovní 4 a komunisté rádi chodí do restaurace nazývané U Rückla.

Šéf jejich klubu Pavel Kováčik tady má dokonce nad stolem cedulku: "Tady je Kováčikovo". "Já už jsem byl ve všech, záleží, jaké máte zrovna jednání a s kým," říká poslanec KSČM Jiří Dolejš, ale připomíná, že stranické rozdělení platí jen přes den.

"Večer se pak někteří mimopražští poslanci často scházejí ve sněmovních restauracích. Co ideje rozdělují, to dokáže pohárek spojit." Do "pohárků" se ročně načepuje alkohol za tři miliony korun.

V kavárně přímo před hlavním jednacím sálem si poslanci panáka od roku 2003 nekoupí. Po opileckých skandálech Petra Kotta je v těchto místech, jež jsou pod dozorem televizních kamer, prodej alkoholu zakázán.

Pro jeho konzumaci jsou nejbezpečnější podzemní restaurace s klenutými stropy. Přesně takové, jaká se otevírá příští týden.

Sněmovní hospody

1. Poslanecký klub 1 – dolní Sněmovna, historicky nejstarší
2. Poslanecký klub 2 – U Roury, vede tudy klimatizace
3. Poslanecký klub 3 – U Rückla, dříve prodejna sklářských výrobků
4. Poslanecký klub 4 – v podzemí ve sklepě, na jednorázové akce
5. Poslanecký klub 5 – nová, postavena pod palácem Smiřických
6. Restaurace Sněmovní 1 – velká restaurace i pro úředníky
7. Restaurace Sněmovní 4 – hlavní a největší restaurace
8. Kavárna Demokracie – do roku 1999 byla otevřena pro veřejnost
9. Kavárna u hlavního sálu – jediná bez alkoholu; ten tady v roce 2003 zakázali po opileckém skandálu poslance Petra Kotta z ODS

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video