Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Poslanci letos kvůli krizi nebudou „porcovat medvěda“

  • 79
Sněmovna letos zažije při projednávání rozpočtu malou revoluci. Poslanci nebudou na rozdíl od předcházejících let "uplácet" voliče mnohamilionovými dotacemi. Loni poslanci poslali do regionů, v němž byli zvoleni, necelé dvě miliardy korun. Na "porcování medvěda" ale letos kvůli krizi nedojde, informoval server Týden.cz.

Ministr financí Eduard Janota podle serveru nevyčlenil na příští rok pro "oblíbený poslanecký sport" ani korunu.

Loni poslanci rozdělovali celkem 1,8 miliardy korun. Koaliční poslanci měli průměrně k dispozici dvanáct milionů korun, opozice čtyři miliony korun. Pokud peníze v loňských letech nestačily, brali miliardy z odjinud, například z podpory stavebního spoření nebo z důchodů, píše Týden.

"Letos budeme velmi apelovat na poslance, aby to nečinili. V situaci, kdy rozpočtu hrozí schodek 230 miliard, by byl takový přístup hrozný," sdělil serveru mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Poslanci zřejmě proti kroku ministerstva nebudou nic nemítat. "Pokud ministr nevyčlení žádné peníze do rozpočtových rezerv, nic se dělit nebude. To si v době krize nikdo netroufne," řekl Týdnu místopředseda výboru Pavel Suchánek (ODS).

Jedním z nejzkušenějších "porcovačů" je bývalý lidovecký poslanec Ladislav Šustr (nyní TOP 09), který dokázal prosadit 65 milionů pro křesťanskou tělovýchovnou organizaci Orel.

"Porcování medvěda" je některými považované za kontroverzní, část dotací totiž nesměřuje na opravy škol či chodníků, ale dostávají je i sportovní kluby, které těží z toho, že mají přímluvu u poslanců.

V minulosti tak třeba šéf Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD lobboval za peníze pro fotbalovou Sigmu Olomouc, poslanec Vlastimil Tlustý pro klub z Uherského Hradiště či exposlanec Michal Kraus pro SK Kladno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue