Poslancům Úsvitu se podařilo na program jednání dostat jejich návrh, referendum o vystoupení z Evropské unie. Ale nakonec se k němu poslanci do konce jednacího dne nedostali

Poslancům Úsvitu se podařilo na program jednání dostat jejich návrh, referendum o vystoupení z Evropské unie. Ale nakonec se k němu poslanci do konce jednacího dne nedostali | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Poslanci kývli na jednání o referendu o vystoupení z EU, ale nestihli to

  • 1394
Pro odpůrce Evropské unie to mohl být velký den. Čeští poslanci schválili, že začnou projednávat návrh ústavního zákona o referendu o vystoupení Česka z Evropské unie. Na návrh opozičního Úsvitu to podpořilo 96 ze 169 přítomných poslanců. Nakonec to ale do konce jednacího dne Sněmovny nestihli.

Už jen ale výsledek hlasování o tom, zda se tím poslanci chtějí zabývat, byl překvapivý. Ještě před schůzí totiž šéf lidoveckého klubu Jiří Mihola řekl, že „podobné nesmysly“ se na program dostat nemohou.

Lidovci to také nepodpořili, až právě na Miholu. Pro byli ale někteří poslanci ČSSD, třetina poslanců ANO, všichni přítomní komunisté a většina poslanců ODS. Pro nebyl nikdo z TOP 09 (hlasování najdete zde).

Ale nakonec ke zklamání odpůrců EU na projednávání návrh nedošlo, mělo jít totiž o šestý bod úterního jednání, ale ve vymezené době stihli poslanci mluvit jen o předchozích pěti. Kdy se k návrhu Úsvitu vrátí, není nyní jasné.

Mihola iDNES.cz řekl, že pro jednání o návrhu Úsvitu byl proto, aby opozice dostala šanci na projednávání některých jejích návrhů. „Zákon nepodpoříme, považuji ho za zcestný. K mnoha záležitostem a nařízením v rámci EU jsem kritický, ale výhody a přednosti jednoznačně převažují. Nejsložitější současné problémy a výzvy nelze řešit jinak než evropsky. Nemáme jinou alternativu než EU, dobře to víme,“ řekl iDNES.cz šéf lidoveckých poslanců.

Do programu jednání se referendum o vystoupení z EU dostalo ve stejný den, kdy české politiky pobouřilo, že podle Evropské komise by měla Evropská unie dát „podmíněný“ souhlas s bezvízovým stykem s Tureckem. Ve hře je i to, že by se země odmítající kvóty pro rozdělení migrantů z přijetí uprchlíků „vykoupily“ tím, že by zaplatily určitou částku, v přepočtu kolem sedmi milionů korun za jednoho odmítnutého běžence (o reakcích českých politiků více zde).

„Je naprosto nepřijatelné, aby sedmdesátipětimilionová muslimská země, která vědomě spolupracuje s Islámským státem, získala volný přístup do Evropy a do České republiky. EU už dávno není společenství, které hájí zájmy evropských občanů, stala se z ní diktátorská organizace,“ prohlásil v úterý ve Sněmovně lídr Úsvitu Miroslav Lidinský. Podle jeho kolegy, poslance Martina Lanka, není cílem zničit to, co je na EU dobré, ale aby byla zastavena sebevražedná politika evropských elit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video