Poslanci znovu řeší, zda zvýší mateřskou na loňskou úroveň. ODS už připouští, že tentokrát návrh lidovců a levice ve Sněmovně projde.

Poslanci znovu řeší, zda zvýší mateřskou na loňskou úroveň. ODS už připouští, že tentokrát návrh lidovců a levice ve Sněmovně projde. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Poslanci kývli na to, aby se mateřská zvýšila na loňskou úroveň

  • 1345
Rodiny s nejmenšími dětmi mají šanci, že dostanou od státu více peněz. Poslanci podpořili návrh zvýšit mateřskou, která od ledna klesla o 23 procent, na loňskou úroveň. Návrh KDU-ČSL podpořila i ČSSD, komunisté a zelení. Zákon ještě musí potvrdit Senát i prezident. Ministr financí Janota chce kvůli vyšší mateřské šetřit úsporami na ministerstvech.

Poslanci tak zrušili jednu z úspor ve státním rozpočtu, kterou loni na podzim prosadil ministr financí Eduard Janota. Pro zákon jich zvedlo ruku 94, proti bylo 60 poslanců, vesměs z ODS a z TOP 09.

"Naším cílem je zabránit diskriminaci rodin s dětmi," zdůvodnila návrh KDU-ČSL místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. Zatímco platy státních zaměstnanců neklesly, snížení mateřské v úsporném balíčku zůstalo. O platy se ještě budou soudit také a státní zástupci a soudci.

Podle ministra financí Eduarda Janoty se kvůli vyšší mateřské bude muset šetřit na chodu ministerstev. "Zkrátím výdaje na chod ministerstev a jejich institucí a na některé programy, které jsou hrazeny z jejich rozpočtových kapitol," reagoval Janota. Ještě věří, že by vyšší mateřskou mohl zastavit Senát i prezident Václav Klaus.

rozpočet rodiny by se zvedl až o tisíce

Přečtěte si, co se stane, když zákon projde

Koalice pro vyšší mateřskou ve Sněmovně má ale dostatečnou sílu na to, aby přehlasovala případná veta. Změna zákona počítá s tím, že peníze, o které rodiny od ledna snížením mateřské přišly, mají být po schválení zákona vyplaceny zpětně. (více o konkrétních dopadech čtěte zde)

V minulých týdnech Sněmovnu svírala obstrukce, ale tentokrát už ODS nemohla spoléhat na pomoc jiného poslaneckého klubu. TOP 09 totiž svůj klub v dolní komoře nemá. "Už to asi neudržíme," připustil už před konečným hlasováním šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. (o předchozích obstrukcích čtěte zde)

"Jsme konzistentní politická strana. Jestliže jsme před dvěma měsíci nějak o mateřské hlasovali, nemohli jsme teď postupovat jinak," řekl po hlasování místopředseda ODS Petr Nečas.

Proti zvýšení mateřské ve Sněmovně protestoval i exministr financí a poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. "Je třeba říci, že teď neděláme nic jiného, než že maminkám pomáháme tím, že peníze bereme jejich dětem," řekl Kalousek.

Prohráli jsme, ale v obstrukci pokračujeme, oznámila ODS

I když hlasování o mateřské občanští demokraté prohráli, nehodlají podle Tluchoře měnit taktiku a budou se snažit obstrukcemi zabránit přijetí dalších návrhů ČSSD, které by měly dopad na rozpočet.

I bez toho ale sociální demokraté a komunisté nemají hlasy na úplné zrušení poplatků u lékaře či na vyplacení jednorázového příspěvku k důchodu ve výši 2400 korun. Nepodporují to lidovci ani zelení.

Vyšší mateřská přijde státní pokladnu asi na 1,5 miliardy korun (podle Janoty to ale může být dokonce ještě o 400 milionů více), o něž se zvýší schodek rozpočtu. Zatímco ministr chce škrtat ve výdajích ministerstev, lidovci, kteří s návrhem zvýšit mateřskou přišli, to navrhují kompenzovat větším zdaněním hazardu v zákoně o loteriích.

Schvalujete, aby se mateřská zvýšila na loňskou úroveň?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 17. března 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 4732
NE
NE 2615

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video