Musíme ty cesty hodnotit z hlediska přínosu pro Česko, moje cesta do Iráku by pomohla podnikatelům, zlobí se poslanec Vodrážka.

Musíme ty cesty hodnotit z hlediska přínosu pro Česko, moje cesta do Iráku by pomohla podnikatelům, zlobí se poslanec Vodrážka. | foto: David Neff, MAFRA

Poslanci kvůli úsporám nejezdí už ani na Slovensko. Škodí to diplomacii, tvrdí

  • 167
Sněmovna hodlá letos ušetřit na zahraničních cestách poslanců devět milionů korun. Členům ústavně-právního výboru proto nepovolila ani každoroční cestu do nedaleké Bratislavy. Na přísný metr si stěžuje i šéf zahraničního výboru David Vodrážka, kterému v posledních dnech zatrhli hned dvě cesty.

David Vodrážka (ODS) nedostal povolení jet minulý týden do Iráku a do Běloruska. Nepomohlo, že podstatnou část cesty by hradila druhá strana. Vodrážka už si stěžuje, že diplomacie je kvůli tomu ohrožená.

Sněmovna musí v letošním rozpočtu ušetřit 15 milionů korun, z toho devět milionů právě na zahraničních cestách. Příští rok by se pravidla měla opět uvolnit.

Jejich dodržování hlídá organizační výbor Sněmovny, v němž sedí hlavně vedení komory. Poslanci před něj musí se všemi návrhy na výjezdy předstoupit a výbor o nich hlasuje. Teď tedy většinu zamítá.

Vodrážka: Nepláču, ale...

Předseda zahraničního výboru Vodrážka chce o zákazech cest mluvit s premiérem Petrem Nečasem. "Já nechci vypadat, že pláču, ale musíme ty cesty hodnotit z hlediska přínosu pro Česko. V Bruselu žádný obchod neuděláme, ale v Iráku ano. Moje cesta by pomohla podnikatelům," říká poslanec.

Nejspornější byl asi zákaz cesty do Běloruska, který podle informací MF DNES prošel o jediný hlas. Vodrážka tam mířil na pozvání místní opozice.

"Zakázané" cesty

Slovensko: k sousedům se za svými protějšky chtěli podívat poslanci ústavně-právního výboru

Bělorusko: plán navštívit místní opozici nevyšel předsedovi zahraničního výboru Davidu Vodrážkovi (ODS)

Irák: neprošla ani Vodrážkova cesta do Iráku na pozvání Kurdů

USA: do Ameriky chtěl letět Petr Gandalovič

Česko jako bývalý socialistický stát se totiž snaží podporovat disidenty tam, kde dodnes vládne totalitní režim. Podle některých politiků je to "morální povinnost".

"Myslím, že do Běloruska jsme poslance pustit měli," přimlouval se i člen organizačního výboru Marek Benda (rovněž z ODS).

Vodrážka měl být minulý týden v Iráku na pozvání šéfa kurdského parlamentu. Kolegové mu služební cestu opět zatrhli. "Vysvětlili mi, že by vyšla draho pojistka," vypráví Vodrážka.

Podle informací MF DNES však poslance spíš vyděsilo to, že chtěl jet zrovna do Kurdistánu. Jde sice o relativně bezpečnou oblast, ale periferii Iráku a Kurdská strana práce se v Turecku dostala na seznam teroristů.

Na Slovensko chtěl vycestovat pro změnu Marek Benda a jeho kolegové z ústavně-právního výboru. Neuspěli.

"Chtěli jsme udržet kontakty. Jednou za rok jsme jezdili my k nim, jednou oni k nám. Chtěli jsme navštívit ústavní instituce a podívat se, kde se co změnilo," zdůvodňoval cestu Benda.

Tradice však jako odůvodnění cesty nestačila. Mimochodem Benda uvažoval, že by za poslaneckými kontakty na Slovensko vyrazil i ve vlastní režii, ale to se zase nelíbilo Slovákům, ti stáli jen o oficiální poslaneckou návštěvu.

Němcovou stesky nezlomí

A tím to nekončí. Český velvyslanec v Rusku minulou středu informoval Vodrážku, že tamní poslanci by rádi navštívili Česko. Logicky by se pak očekávalo, že jim Češi návštěvu oplatí. A tady by je zákaz podle Vodrážky dostal do prekérní situace. "Museli bychom jim říci, že nemůžeme. No, působilo by to trapně," stěžuje si Vodrážka.

Šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou (také z ODS) však stesky na "ohroženou diplomacii" nezlomí: "Nemyslím si, že pravidla jsou přísná. Své závazky plníme beze zbytku. Poslanci jezdí třeba na všechna zasedání Rady Evropy, Meziparlamentní unie a dalších institucí."

Ještě do konce roku by se několik zákonodárců mohlo podívat na exotický Tchaj-wan. Ministr zahraničí tam jezdit nemůže, ale proti cestě poslanců už by Čína neprotestovala. Pozvání od zastoupení Tchaj-wanu dostal opět Benda. A Tchajwancům by nejspíš nevadilo, kdyby za nimi vyrazil neoficiálně a na cestu si přispěl.

Poškozuje českou diplomacii, že poslanci nejezdí kvůli úsporám na zahraniční cesty?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 22. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 12078
ANO
ANO 1020

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video