Poslanci KSČM mohou volit, koho chtějí

  • 315
Komunističtí poslanci nebudou mít při volbě prezidenta svázané ruce. Jejich klub rozhodl, že mohou hlasovat podle svého názoru a přesvědčení. Většina podporuje Miloše Zemana. Kandidát ČSSD se vydal do Senátu na tříhodinový maraton jednání. Nové hlasy však nezískal. Někde hovořil s přesvědčenými příznivci, jinde ho přivítali ze slušnosti.

Půlhodinu strávil Zeman v pětičlenném klubu Nezávislí. Jeho předsedkyně Helena Rögnerová prozradila, že většina nebo všichni členové klubu podpoří Jaroslavu Moserovou.

Klaus ani Zeman podle ní na Hrad nepatří, protože ztělesňují dobu minulou. "Jako na člověka na Zemana trochu držím," přiznala sama Moserová, "volit ho ale nebudu."

nejrychlejší informace:
zprávy iDNES na váš mobil
volte prezidenta
v anketě

Šestadvacet senátorů ODS v páteční volbě nepodpoří Miloše Zemana ani v případě, že by vypadl Václav Klaus. Po Zemanově návštěvě v senátním klubu ODS to přislíbil jeho předseda Jiří Liška. Senátoři nepomohou ani neúčastí ve volbě.

Zeman v klubu strávil půl hodiny. Senátor Přemysl Sobotka po schůzce přiznal, že kandidát ČSSD má například na udílení milostí či vetování zákonů podobný názor jako Klaus. "Je zde jediný rozdíl, my ho nebudeme volit," řekl Sobotka.

Komunisté se dostali z izolace
Zákonodárce KSČM zajímá pohled kandidátů na některé důležité politické otázky. "Budeme požadovat veřejný postoj k válce v Iráku a k nájemníkům, zajímají nás i názory na vývoj vztahů s Německem a Rakouskem," řekl Grebeníček.

Šéf KSČM si pochvaluje, že strana vychází z izolace a jedná se s ní jako s rovnocenným partnerem. "Jde o změněnou atmosféru," uvedl. Doufá, že ji političtí partneři chápou jako změnu trvalou.

Podle Grebeníčka prezident z prvního kola nevzejde. Postoupí-li Moserová a Klaus, komunisté kandidáta ODS asi přímo nepodpoří. "Mnoho lidí si živě pamatuje snížení své životní úrovně a zmenšení svých životních šancí v devadesátých letech," vysvětlil Grebeníček.

Ke komunistům zavítal Miloš Zeman. Senátorka Moserová už dříve dala najevo, že s komunisty nebude vyjednávat. Klaus schůzku po vzájemné dohodě zrušil. "Nic průlomově nového si nemáme říci," uvedl Klaus.

Kandidát ODS zavítal mezi komunistické poslance v průběhu první volby, přičemž na mnohé z nich udělal velmi dobrý dojem.

Místopředseda strany Miloslav Ransdorf ve středu ujišťoval, že komunističtí poslanci dají přednost právě Zemanovi před jeho pravicovými protikandidáty. Další členové KSČM ale dali najevo, že klub není jednotný a že jeho část by mohla volit spíše Klause.

"Budeme hlasovat podle svého názoru a přesvědčení," řekl po jednání klubu poslanců KSČM jeho předseda Pavel Kováčik, podle něhož většina členů podporuje levicového kandidáta, to znamená Miloše Zemana.

Lidovci se vyjádří až večer
Jednota zatím nepanuje ani mezi lidovci. Část z nich se v úterý připojila k prezidentské kandidatuře Moserové.

Lidoveckým hlasům přikládají prezidentští kandidáti velký význam. Všichni tři přijdou na večerní společné zasedání klubů poslanců a senátorů KDU-ČSL.

Rupnik: Ve hře je budoucnost vlády
Jacques Rupnik považuje za ironii, že mají takovou váhu hlasy komunistů. "A to ve chvíli, kdy odchází hlavní představitel odporu vůči komunistickému režimu Václav Havel," poznamenává francouzský politolog.

Zvolení Klause by podle něj předznamenalo budoucí vztah Česka k EU: "Dalo by jasný signál, jakou unii si přeje, když volí prezidenta, který považuje unii za byrokratický socialistický podnik, který zbavuje český stát suverenity."

Zemanovu výhru zahraničí chápalo jako "záležitost větší kontinuity", neboť sociální demokracie je hlavní vládní stranou, soudí Rupnik. "Byl by to však také prezident, který vyvolal napětí se sousedy svými výroky o vztahu k minulosti."

Rupnik se domnívá, že zvolení Zemana by mohlo být začátkem konce současné vlády. "Záleží na tom, jestli by byl schopen dokázat, že když odcházel z vedení strany, tak skutečně odcházel. A zda by nechal vládu vládnout."

Kandidáti na prezidenta Miloš Zeman, Jaroslava Moserová a Václav Klaus se během předvolebního vyjednávání v Senátu náhodně sešli před Klubem otevřené demokracie. (23. ledna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video