Poslanci: Korupci vyšetřovat nebudeme

  • 159
Poslanecká sněmovna se odmítá zabývat možnou korupcí při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu zahraničí. Poslanci rozhodli, že vyšetřovací komise, která by se uplácením v resortu zabývala, nevznikne. Opozičním občanským demokratům a komunistům se ani s pomocí poslankyně Hany Marvanové z vládní Unie svobody-DEU nepodařilo přesvědčit dolní komoru, aby komisi zřídila. K jejímu ustavení chyběl jediný hlas.

Zřízení komise podpořilo 98 ze 196 přítomných poslanců, proti jich bylo 90. K jejímu vytvoření byl potřebný souhlas nejméně 99 zákonodárců.

Pro vytvoření komise hlasovali všichni poslanci ODS, kromě dvou i všichni komunisté a Marvanová. Sociální demokraté a lidovci vznik komise nepodpořili.

Jeden z hlavních autorů návrhu na vznik komise, místopředseda ODS Ivan Langer, nevyloučil, že na nejbližší, tedy říjnové, schůzi návrh na zřízení komise znovu předloží.

ODS chtěla, aby komise objasnila okolnosti udělování zakázek. Komise podle občanských demokratů měla také zjistit odpovědnost Srby a jeho nadřízeného, bývalého ministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD).

Tyto záměry chtěli ještě rozšířit komunisté a Marvanová. KSČM požadovala, aby komise zkoumala odpovědnost všech ministrů zahraničí, jejich náměstků a vedoucích odborů úřadu od vzniku Česka v roce 1993 do současnosti.

Policie zkoumá korupci za Kavanovy éry

Odejít nehodlám,
vzkázal Kavan

Strach nemám,
tvrdí najatý vrah

Proč se bát úředníka Srby(článek o "špinavých rukou" Karla Srby)

Jak vysoko zvedl
laťku úředník Srba

Deset dní jsem
byla mrtvá

Slonkovou dělily od smrti hodiny (vše o kauze)

Za Kavana se na úřadě nejspíš uplácelo
Přesto, že se Poslanecká sněmovna prozatím vyšetřování korupce v bývalém Kavanově resortu vyhnula, policie na případu už pilně pracuje.

Vyšetřovatelé mají k dispozici svědectví, podle něhož minimálně tři zakázky provázely úplatky. Jde přitom o zakázky, které byly předražené nebo je získaly firmy v pochybné soutěži či se o nich ztratila dokumentace. O dvou z nich přitom exministr Jan Kavan věděl, že jsou podezřelé.

Tomšovicová promluvila
O korupci už na policii promluvila podnikatelka Eva Tomšovicová, která spolupracovala s bývalým Kavanovým tajemníkem Karlem Srbou i jeho nástupcem Pavlem Jarošem. Sama se zúčastnila několika jednání o zakázkách, což potvrdil generální sekretář ministerstva Vladimír Zavázal.

Tomšovicová tvrdí, že právě pro Srbu a jemu blízké lidi na ministerstvu vybrala na úplatcích 16,5 milionu korun. A to od stavebních firem Avers, Gramas a Block (všechny korupci popřely). "Přebírala jsem částky, které pocházely od firem, které vyhrály výběrové řízení," uvedla do policejního protokolu, z něhož jako první citovaly Lidové noviny.

Ačkoli nelze stoprocentně vyloučit, že si Tomšovicová vymýšlí, existuje několik skutečností, které její verzi podporují. Svojí výpovědí se totiž podnikatelka sama vystavuje hrozbě trestního stíhání, protože korupci pomáhala a neoznámila.

Zakázky, o kterých se zmiňuje, jsou navíc podezřelé. Ani Kavanův nástupce Cyril Svoboda nebere tvrzení Tomšovicové na lehkou váhu. Všechny tři sporné zakázky nechává znovu prověřit a k tomu ještě několik dalších. Na ministerstvu navíc úřaduje protikorupční služba policie. "Chceme, aby tu byl pořádek. Budeme prošetřovat výběrová řízení z posledních let," prohlásil Svoboda.

Kavan o sporných zakázkách věděl
O pochybnostech ohledně dvou zakázek přitom exministr Kavan věděl. Obě se týkaly Konferenčního centra ve Štiříně a z podnětu odvolaného ředitele zámku Václava Hrubého jej prověřovala Kavanova inspekce. Závěry inspekce však Kavan utajil a nikdy nezveřejnil.

První se týká rekonstrukce střechy zámku, která měla původně stát 12,5 milionu korun. Zakázku získala firma Gramas a cena se podle Kavanovy inspekce zvýšila o pět milionů korun. Rozpočet na tuto zakázku se nikdy nenašel. Tomšovicová dnes tvrdí, že pro Srbu převzala od této firmy 6,5 milionu korun. Ředitel firmy Gramas Svatopluk Slováček tvrdí, že o této zakázce nic neví: "Jsem tu teprve od letošního února. Lidé, kteří to tehdy dělali, už ve firmě nejsou."

Úplatky? Nesmysl, tvrdí firma
Další problematickou zakázku na Štiříně získala firma Avers, se kterou ministerstvo uzavřelo smlouvu a podle inspekce zatajilo, že se do soutěže přihlásily další dvě firmy. Společnost navíc naúčtovala resortu i dodání tisícovky keřů a jehličnanů, ačkoli jich dodala jen padesát.

Tomšovicová říká, že v tomto případě pro Srbu vyinkasovala 5 milionů. "Byla to zakázka za sedm milionů, takže je nesmysl, abychom dávali pětimilionový úplatek," řekl asistent ředitele firmy Josefa Košky.

Asistent přitom přiznal, že Tomšovicovou znal, protože s firmou chtěla spolupracovat. Potvrdil i to, že pomáhala zakázku dojednat. "Představili nám ji lidé z ministerstva zahraničí, ale už si nevzpomínám kdo," tvrdí asistent šéfa firmy Avers, který odmítl zveřejnit své jméno.

Opolecká: Já nic nevím
Zakázky na Štiříně uzavíral jeho bývalý šéf Jiří Zoufal, kterého na post dosadil Srba. Rovněž se Zoufalem Tomšovicová úzce spolupracovala. Policii řekla, že ví, kdo před třemi lety nechal namontovat ve Štiříně odposlechy, které byly namířeny proti nepohodlnému Václavu Hrubému.

Tomšovicová tvrdí, že tím člověkem byla Kavanova náměstkyně Helena Opolecká. Ta však jakýkoli podíl na skandálech odmítá. "Nic nevím. O žádné korupci, nikdo mi nic nenabízel. Na shledanou," řekla včera a zavěsila telefon. O dalším setrvání Opolecké na ministerstvu hodlá Svoboda rozhodnout v příštích dnech.

Jana Kavana zase čeká po jeho dnešním návratu z New Yorku pohovor s premiérem. Už v tuto chvíli je podle neoficiálních informací ohrožena jeho pozice českého zástupce v Konventu Evropské unie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video