Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: František Vlček, MAFRA

Jedna šokující událost nesmí prolomit všechna tajemství, říká Kalousek

  • 179
Ďábel je skryt v detailu, varuje exministr Miroslav Kalousek z TOP 09 před tím, aby se bez posílení kontroly tajných služeb výrazně posílily jejich pravomoci při získání informací o bankovních účtech a telefonních čísel všech lidí. Podobně jako Kalousek jsou zdrženliví politici ODS i Úsvitu.

„Byl bych nerad, kdyby kvůli jedné šokující události, která nepochybně vyžaduje řadu bezpečnostních opatření, kdyby tato událost byla využita k prolomení všech tajemství paušálně pro všechny lidi. BIS má právo na všechny informace za předpokladu, že jí to schválí příslušný státní zástupce nebo soudce. Aby k tomu měla volný přístup bez systému brzd a pojistek, s tím bych nesouhlasil,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

Teroristické útoky, k jakým došlo ve Francii jsou podle něj jistě dobrým důvodem pro to, aby tajné služby dostaly více pravomocí. „Ale nesmí to být falešná záminka,“ uvedl v úterý exministr financí.

„Debata o tom, nakolik posílit pravomoci bezpečnostních složek v souvislosti s tím, jakému nebezpečí jsme vystaveni, se vede prakticky všude. Není jednoduchá. Dlouhodobě mluvím o tom, že je potřeba více chránit soukromí občanů, více chránit intimitu lidí. Přestat s omezováním individuální svobody, která je všude ohrožována,“ varuje předseda ODS Petr Fiala před tím, aby parlament bez vážné debaty kývl na to, aby se občané vzdali velké části svého soukromí.

Připustil, že kvůli posilování bezpečnosti občanů je třeba pravomoci bezpečnostních složek posilovat. „Je to otázka hledání a vyvažování. Musíme současně dbát na to, aby existovala kontrola ze strany veřejnosti,“ uvedl Fiala.

Bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová řekla, že se ODS před hlasováním o posílení pravomocí tajných služeb, dříve než kývne vládě na nějaký její nápad, bude zajímat o to, jak vypadá jejich kontrola například ve Velké Británii. „Abychom pak nekroutili hlavou,“ zdůraznila Němcová.

Nejvstřícnější k návrhu je z opozice Úsvit

„Vláda schválila novelu o zpravodajských službách, kterým rozšiřujeme pravomoci z hlediska jejich přístupu k některým citlivým údajům. Jedná se o přístup k údajům finanční správy, k údajům o účtech v bankách a kampeličkách a k údajům v databázi účastníků veřejně dostupné telefonní služby tak, aby bylo možné identifikovat stanici, která se účastní telefonního hovoru,“ uvedl po posledním jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka. (více zde)

Relativně nejvstřícněji se z pravicové opozice k posílení kompetencí tajných služeb v úterý vyjádřil předseda Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura.

„Podporujeme, aby zpravodajské služby mohly mít větší kontrolu nad finančními toky, které jsou tady předváděny různými islamisty. My jsme na to upozorňovali už před tou událostí v Paříži. Takže to samozřejmě podporujeme, ale musíme se na ty návrhy dobře podívat, aby to nezasahovalo do soukromí občanů, kteří s tím nemají nic společného,“ řekl iDNES.cz Okamura.

Podle bezpečnostního experta vládní KDU-ČSL, poslance Ivana Gabala, je posílení pravomocí tajných služeb žádoucí. „Pokud tyto nové možnosti zlepší výsledky tajných služeb, budu jenom rád. Zároveň na vládě Pavel Bělobrádek mluvil o tom, co máme v koaliční dohodě. Důležitá je nejen expanze možností tajných služeb, ale i kvalita kontroly,“ uvedl Gabal.

Vládní koalice proto sestaví pracovní skupinu, která by měla navrhnout, jak by v budoucnu kontrola tajných služeb v České republice mohla vypadat. A podle Gabala by i tuto věc mohl parlament schválit v tomto volebním období.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video