Poslanci Grossovu vládu posvětili

  • 623
Poslanci vyslovili důvěru koaliční vládě Stanislava Grosse. Hlasovalo pro ni všech 101 koaličních poslanců. Hlasování se protáhlo kvůli rozpravám. Vládě pomohli i nemocní Hana Orgoníková a Miloslav Vlček. Bývalý premiér Vladimír Špidla složí poslanecký mandát na konci srpna.

DOKUMENT
PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ VLÁDY

ANKETA
Zaslouží si Grossova vláda důvěru?

Klíčového hlasování se zúčastnilo všech 200 poslanců. Stanislav Gross jim poděkoval a slíbil, že vláda své závazky myslí upřímně.

"Vláda musí mít vůli dodržet závazky a pak to bude dobrá vláda," řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Zároveň upozornil, že se kabinet musí zaměřit na snížení výdajové stránky rozpočtu.

Společně s unionistickým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem se shodli, že se neobávají sporů uvnitř koalice.

Opozice vládě nevěří
Kritická slova padla na adresu vlády z řad opozičních poslanců. Podle poslance KSČM Pavla Kováčika splní nová vláda jen minimum ze svých slibů. Předseda komunistů Miroslav Grebeníček vyjádřil pochybnosti o její stabilitě.

Špidla složí mandát
Samotné hlasování se posunulo do pozdního večera kvůli dlouhým rozpravám poslanců. Během několikahodinových rozprav trávila většina z nich čas v kuloárech.

"Dámy a pánové, k poslednímu srpnu složím poslanecký mandát," oznámil krátce po skončení hlasování bývalý premiér Vladimír Špidla. Jeho kroky povedou do Bruselu, kde od 1. listopadu nahradí současného eurokomisaře Pavla Teličku.

Vleklé rozpravy
Původně se poslanci dohodli, že v případě dlouhé rozpravy jednání po 19. hodině přeruší a bude se jednat další den. Tento plán ale místopředseda sněmovny Jan Kasal, který schůzi řídí, rozmetal, když nechal hlasovat o prodloužení jednání.

Rozzlobilo to místopředsedu sněmovny Ivana Langera (ODS), který u řečnického pultu trpce připomněl, že dohoda byla jiná.

"Vím. Ale dva nemocní poslanci - Hana Orgoníková a Miloslav Vlček - musí být druhý den už zase v nemocnici," opáčil Kasal.

Rozprava se vlekla. Po hodinovém proslovu Stanislava Grosse vystoupil s hodinovým proslovem poslanec za ODS Martin Říman. Na začátku rozpravy do ní bylo přihlášeno 18 poslanců. Hlásili se ale další.

Grosse neposlouchali všichni
Premiér Gross v úvodním proslovu obsáhle hovořil o vládním programu. Bezmála hodinu mluvil například o Evropské unii, sociálních věcech nebo veřejných financích. Ne všichni poslanci mu ale věnovali pozornost.

Například sociálnědemokratický poslanec Miloš Kužvart a řada dalších si četli noviny. Někteří poslanci se raději bavili mezi sebou či znuděně koukali před sebe nebo na obrazovky svých počítačů. Podobná "nekázeň" vládla i mezi ministry.

"Nebude mi vadit, když bohatí budou bohatší. Bude mi ale vadit, když chudí budou ještě chudší," říkal například Gross. Prohlásil, že se ve vládě bude chovat hlavně jako sociální demokrat.

Po Grossově promluvě vystoupil předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Programové prohlášení vlády, které nazval brožurou, podle něj neobsahuje žádné reformy.

"Problémy České republiky se nedají řešit jejich zamlčením nebo přehlížením," řekl Tlustý. Jeho řeč několikrát přerušil potlesk z koutu sálu, ve kterém sedí Tlustého kolegové z ODS.

Vláda neměla úplnoujistotu
O tom, zda podpoří Grossovu vládu neměli ještě dopoledne jasno všichni poslanci ČSSD. Josef Hojdar, Jan Kavan a Vladimír Laštůvka při dopoledním zkušebním hlasování v rámci klubu ale pro vládu ruku zvedli.

Kavan byl však rozhodnut, že nedá svůj hlas lacino. Při odchodu z jednacího sálu řekl, že chce o vládě ještě jednat.

Možného "zrádce" hledali ve svých řadách unionisté. Jejich poslanec Zdeněk Kořistka nedlouho před klíčovým hlasováním oznámil, že dostal nabídku deseti milionů korun za "pád vlády". Peníze mu prý nabídl muž vyslaný opozičními občanskými demokraty. Kořistka si za svá slova vysloužil od ODS žalobu. Strana chce omluvu a 10 milionů. - více zde

NOVÍ POSLANCI

ČSSD
František Vnouček - nahradil Libora Roučka

KSČM
Stanislav Fischer - nahradil Miloslava Ransdorfa
Vladimír Reiber - nahradil Jaromíra Kohlíčka
Josef Švarcbek - nahradil Jiřího Maštálku

ODS
Marek Benda - nahradil Jana Zahradila
Jan Bauer - nahradil Jaroslava Zvěřinu
Josef Poláček - nahradil Miroslava Ouzkého
Jan Schwippel - nahradil Hynka Fajmona
Petr Tluchoř - nahradil Milana Cabrnocha

US - DEU
Zdeněk Kořistka - nahradil Mariana Bielesze, který odešel z politiky

Noví poslanci složili slib
Důležitá schůze sněmovny začala ve dvě hodiny odpoledne. Premiér Gross nejdříve představil všechny členy svého kabinetu. Poslanci každého z nich přivítali potleskem. Při představování ministrů měl Gross dobrou náladu a občas i zažertoval.

Pak už složilo slib deset nových poslanců. Devět z nich nahradilo v lavicích své stranické kolegy, kteří po eurovolbách úřadují v Evropském parlamentu. Nové nebo staronové tváře mají všechny parlamentní strany kromě lidovců. Unionista Zdeněk Kořistka totiž přišel na místo Mariana Bielesze, který opustil politiku.

Desítka nových poslanců složila slib do rukou předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka, slib pak ještě potvrdili podpisem. 

Hlasování přijde na řadu až po rozpravě poslanců. Mnozí pozorovatelé ale pochybují, že se poslanci dostanou k hlasování ještě dnes, možná přijde na řadu až ve středu.

Při samotném hlasování nejprve los určí, od kterého poslance se začne hlasovat. Další zákonodárce pak bude podle abecedního pořádku jmen vyvolávat předseda sněmovny. "Vyvolaný" se v lavici postaví a nahlas vysloví svou volbu. Může hlasovat pro důvěru, proti důvěře nebo se zdržet hlasování.

Vláda hlasování o důvěře ještě nikdy neprohrála
Kdyby se vládě Stanislava Grosse nepovedlo získat důvěru sněmovny, znamenalo by to v české politice úplně novou situaci. Žádná česká vláda od roku 1992 totiž ještě toto klíčové hlasování v dolní komoře neprohrála.

Grossův kabinet je teprve třetím, který se může spolehnout na jasnou - byť těsnou - většinu svých poslanců. Stejně na tom byla Klausova koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a ODA v létě 1992 a Špidlův kabinet ČSSD, KDU-ČSL a US o deset let později.

Další tři vlády důvěru získaly jen díky pomoci opozice: druhé Klausově v létě 1996 pomohli odchodem ze sálu sociální demokraté. ODS jim to o dva roky později oplatila, a umožnila tak v rámci opoziční smlouvy vznik jednobarevné menšinové vlády Miloše Zemana. Důvěru sněmovny získala v zimě 1998 díky dohodě s ČSSD i poloúřednická vláda Josefa Tošovského.

Celkem třikrát se o osudu vlád hlasovalo i během volebního období - a nikdy to neznamenalo pád kabinetu. Hlasování přežila Klausova vláda na jaře 1997 poté, co vyhlásila úsporné ekonomické balíčky, i Špidlův kabinet v březnu 2003 po prohrané prezidentské volbě. Před rokem se o svržení vlády v parlamentu pokusila ODS, ale neuspěla.

A co by se stalo, kdyby Gross překvapivě neuspěl? Podle ústavy by jeho vláda musela podat demisi a na tahu by byl prezident Václav Klaus. Ten by jmenoval nového premiéra - do doby, než by složil svou vládu, by však vládl Grossův kabinet.

Kdyby se ani druhému "prezidentovu" premiérovi nepovedlo uspět, byl by poslední pokus před předčasnými volbami na šéfovi sněmovny.

Nemocná poslankyně ČSSD Hana Orgoníková přijela na hlasování o důvěře vládě na kolečkovém křesle. Po jednání se vrátí zpět do nemocnice. (24. srpna 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video