Eugen Freimann

Eugen Freimann | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kněz chce do Rady ČT: Nebál jsem se doktora Bartáka, nebudu ani Dvořáka

  • 9
Nebál jsem se odsouzeného Bartáka, nebude se bát ani ředitele Dvořáka. Tak přesvědčoval poslance o své kandidatuře do Rady České televize kontroverzní duchovní Eugen Freimann. Byl svědkem v kauze lékaře Jaroslava Bartáka, který si odpykává čtrnáctiletý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek. Barták si z vězení objednal Freimannovu vraždu.

"Snad nebudu impertinentní, když se vás jako rotaryán zeptám na kauzu Barták," nadhodil téma při úterním veřejném slyšení kandidátů do Rady ČT poslanec Martin Kolovratník.

"Ó jej, ale samozřejmě" povzdechl si rozšafně Eugen Freimann. Poté politikům řekl, že je od roku 1993 členem Lions klubu, prostřednictvím kterého odsouzený lékař Jaroslav Barták získával vlivné kontakty.

Uchazeč o post v Radě ČT, navržený Asociací pravoslavných křesťanů v ČR, nejprve zdůraznil, že Lions klub je charitativní hnutí. Pak se rozpovídal o tom, jak to s Bartákem bylo.

"Samozřejmě, že s panem doktorem Bartákem jsem se setkal. Tam chodila celá Praha, ani je nebudu jmenovat, ale některé dodnes potkávám. Pak když došlo k soudu a měli vypovídat proti panu Bartákovi, tak všichni zmizeli a zalezli. Jednoduše měli strach. Já stejně jako pan advokát Oldřich Choděra a pan generál Andor Šándor jsem šel a řekli jsme pravdu. Ale ten člověk je nenormální a nelíbilo se mu to a připravil tuhletu vraždu," vyprávěl Freimann (více o prozrazeném plánu Bartáka čtěte zde).

"Jinak jsem s doktorem Bartákem nijak nekomunikoval, pouze jsem si splnil svoji občanskou povinnost, tu má každý občan před soudy ČR, objektivně a věrohodně říci, co viděl a dozvěděl se," dodal ke svědectví.

"Ale mě když se něco nelíbí, tak nemám strach to říci. A nerad skáču tak, jak někdo píská. A to samé bych dělal vůči panu řediteli ČT," upozornil Freimann. Českou televizi nyní vede Petr Dvořák.

Freimann je poněkud kontroverzní postavou pravoslavné církve. Zájem médií přitáhl v době, kdy se s církví přetahoval o teplický chrám Povýšení sv. Kříže. Duchovní ho nechtěl opustit, přestože měl zákaz vykonávat bohoslužby.

Tahanice tím ale neskončily. Situace vygradovala loni v prosinci, kdy tehdejší správce pražské eparchie Marek Krupica řekl, že Freimanna zbavuje kněžství.

Téma konfliktů v pravoslavné církvi (více o nich čtěte zde) se vetřelo i do veřejného jednání. "Jsem zásadně a totálně proti církevním restitucím. Dneska vidíme v pravoslavné církvi, že uchvátila 1,2 miliardy korun skupina šesti lidí, kteří 22 lidí vyházeli a najmenovali si tam vlastní arcibiskupy," řekl Freimann poslancům volebního výboru.

V projevu si také posteskl, že zpravodajství ČT nefunguje tak, jak má. Podle něj v minulých dnech dostávaly příliš mnoho prostoru nepokoje na Ukrajině. "Proč se nám ale neřekne, že jsou nepokoje v Řecku, Španělsku, Francii? Tam je potřeba situaci monitorovat. V televizi je potřeba dát prostor všem občanům," uvedl Freimann.

Jeho slova v úterý uzavřela veřejná slyšení, která začala v devět ráno. Mezi kandidáty byla i režisérka Helena Třeštíková, dramatik a současný předseda Rady ČT Milan Uhde nebo bývalá moderátorka Eva Jurinová. Veřejná slyšení budou pokračovat v pátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video