Nová modlitebna v Poslanecké sněmovně nese znaky křesťanství i judaismu.

Nová modlitebna v Poslanecké sněmovně nese znaky křesťanství i judaismu. | foto: Jiří Mihola

Poslanci dostali kapli. Odkaz na křesťanství chce poslankyně i do ústavy

  • 1157
Čeští poslanci se dočkali modlitebny podle návrhu špičkového architekta Josefa Pleskota. Neváže se jen k jednomu náboženství. „Je to křesťanská kaple s židovskými prvky,“ řekla iDNES.cz místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová, iniciátorka nápadu. Odkaz na křesťanské, judaistické a antické kořeny zkusí prosadit i do Ústavy České republiky.

Zatímco dosud se v souvislosti se zázemím Sněmovny řešilo spíš to, kolik je v ní restaurací, za kolik je tu jídlo či omezení prodeje alkoholu v průběhu schůzí, nyní tedy dolní komora parlamentu získává nový rozměr. Pro poslance má být nová modlitebna duchovním prostorem.

„Je to místnost na zklidnění a rozjímání, pokud někdo bude mít takovou potřebu,“ řekl iDNES.cz Marek Benda z ODS. „Už léta organizujeme ve Sněmovně křesťanská setkávání, přesuneme to tam. Pravidelně se setkává deset až pětadvacet lidí, dochází tam tak patnáct poslanců, občas některý senátor či člen vlády. Je to tradice, která se drží už od roku 1991,“ řekl Benda. Jen nikdo z komunistů se podle něj pravidelných setkání neúčastní.

Modlitebna vznikla na místě bývalé šatny v jednom z malostranských paláců, naproti takzvané Konírně, v níž se nyní nejčastěji schází sociální výbor. Za prosklenými dveřmi vítá návštěvníky nové parlamentní „kaple“ nápis Pokoj Tobě. Ve vchodové chodbičce je umístěna mezuza se starozákonními svitky, které do Sněmovny dodali zástupci Židovské náboženské obce. Mezuza s úryvky Tóry je typická pro židovské domácnosti či obchody.

V samotné modlitebně je kulatý stůl s výsečí a barokní řezba těla Ježíše Krista z 18. století, kterou půjčila Národní galerie. Řezba visí, ale není na kříži. Na dvou oknech jsou hebrejsky číslice od jedné do deseti, jakožto symbol Desatera Božích přikázání.

Papírový model parlamentní modlitebny. Návrh vytvořil AP Atelier známého českého architekta Josefa Pleskota.

„Naše civilizace stojí na řecké filozofii, římském právu, judaismu a křesťanství. Budu usilovat o to, aby se odkaz na kořeny naší kultury dostal i do ústavy,“ řekla iDNES.cz místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Dnes by určitě bylo dobře, kdybychom se takto přihlásili ke kořenům naší kultury. Když o nich mluvíme, tak mluvíme o židovsko-křesťanské náboženské tradici. Neměli bychom se za naše kořeny stydět. Až násilné sekularizování v minulosti bylo zbytečné,“ vítá nápad kolegyně dát odkaz na křesťanství a židovství i do Ústavy České republiky šéf poslanců vládní KDU-ČSL Jiří Mihola. Byl to právě on, kdo inicioval a nakonec i prosadil, že velikonoční Velký pátek, den připomínají ukřižování Krista, bude letos poprvé svátkem a dnem volna. (více o schválení svátku Velký pátek zde)

Věřící poslanci ale počítají s tím, že nové modlitebny občas zamíří i ti, kteří se k Bohu nemodlí. „Když tam jedna poslankyně ze sociální demokracie nahodile přišla, tak přestože není věřící, řekla, že se jí to moc líbí a že tam bude chodit meditovat,“ uvedla Langšádlová.

Do modlitebny zatím Sněmovna nepouští novináře a fotografy. Slavnostně otevřena a požehnána má být 29. března za účasti pražského arcibiskupa, kardinála Dominika Duky i zástupce Ekumenické rady církví a Židovské náboženské obce. Přítomen má být i architekt Josef Pleskot, který je například autorem nové multifunkční auly Gong v oblasti Dolní Vítkovice či tunelu v Jelením příkopě u Pražského hradu.

Uvítali byste odkaz na křesťanství v české ústavě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 26. února 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3737
Ne
Ne 3570

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue