Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hájil ve Sněmovně návrh na zavedení trestní odpovědnosti právnických osob. Jako možný trest bude firmám hrozit i jejich rozpuštění.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hájil ve Sněmovně návrh na zavedení trestní odpovědnosti právnických osob. Jako možný trest bude firmám hrozit i jejich rozpuštění. | foto: iDNES.cz

Zločinecké firmy půjde rozpustit, stíženou mají mít cestu k zakázkám

  • 39
Tuneláři, korupčníci ani pachatelé dalších závažných trestných činů se už neschovají za svou firmu. Poslanci dali šanci přijetí zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, který běžně platí ve vyspělých zemích, ale v Česku zatím chybí. Firmám bude možné napařit vysoké pokuty, zakázat jim účast ve výběrových řízeních nebo je rozpustit.

Návrh zákona poslanci podpořili v prvním čtení a nyní ho budou projednávat výbory. Trestní odpovědnost právnických osob je jedním z klíčových bodů protikorupční strategie, kterou do vlády předložil bývalý ministr vnitra, nyní vicepremiér pro boj s korupcí Radek John z Věcí veřejných.

Jaké tresty budou hrozit firmám

- zrušení právnické osoby
- propadnutí majetku
- peněžitý trest
- propadnutí věci
- zákaz činnosti
- zákaz účasti ve veřejné soutěži
- zákaz přijímání dotací

"Osobně se na tuto věc dívám spíše skepticky, ale musíme respektovat naše mezinárodní závazky, aby Česká republika nebyla izolována," řekl poslancům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS

Firma se proviní, jestliže trestný čin spáchá nejen její manažer, ale i zaměstnanec nebo člověk, který je za firmu oprávněn jednat. Firma nebo organizace však bude odpovědná i tehdy, když se nepodaří konkrétního viníka dohledat.

Za jaké trestné činy bude možné firmy stíhat? Kromě finanční kriminality se to bude týkat například také vydírání, kuplířství, poškozování autorských práv, poškození a ohrožení životního prostředí, neoprávněného nakládání s odpady či neoprávněného zaměstnávání cizinců.

Seznam trestných činů je ale výrazně delší a při dalším projednávání v parlamentu se může dál změnit. Vrácení zákona vládě neúspěšně navrhovala komunistka Marie Nedvědová. Její návrh podpořilo jen 51 poslanců, 79 jich bylo proti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video