Poslanci dali šanci utajeným porodům

  • 37
Ženám, které chtějí utajit své těhotenství, se otevírá nová cesta: utajený porod. Návrh lidovců, který to umožňuje, ve čtvrtek schválil parlament. Pokud projde i Senátem a podepíše ho prezident, pravé jméno rodičky se při utajeném porodu dozví jen dotyčná porodnice.

Matrika už nikoliv. Zapečetěnou zdravotní dokumentaci o matce by uchovávalo ministerstvo zdravotnictví. To pro případ, že by do ní lékaři, případně samo dítě, jednou chtěli nahlédnout.

Rovněž lidem, kteří si chtějí vzít nechtěné děti za vlastní, se otevře nová šance: adopce by mohly být o poznání rychlejší. I tento návrh prošel parlamentem. Až dosud může dát matka souhlas k adopci teprve po šestinedělí. Jenže mezitím mnohdy zmizí neznámo kam a dítě zbytečně čeká.

Podle nové právní úpravy by směla dát souhlas ještě před porodem - a po šestinedělí by bylo dítě právně volné. "Každé dítě teď bude mít šanci nalézt svou rodinu," říkal spokojeně jeden z předkladatelů předloh, Josef Janeček. Je přesvědčen, že utajené porody zabrání vraždám novorozeňat a zčásti i potratům - a snazší adopce že urychlí příchod dětí do nových rodin.

Prosazení obou návrhů však nebylo snadné: prošly v podstatě jen těsnou většinou. Mezi kritiky se objevily i takové názory, že utajené porody povedou ke "kšeftování" s dětmi. Nebo že ústavy budou plné dětí, jež nikdo do osvojení chtít nebude.

Chcete skrýt dítě? Poroďte je tajně
Svým způsobem to jde někde už teď. Žena, jež chce utajit těhotenství, odjede do kojeneckého ústavu (třeba v Kyjově či Aši), kde jí poskytnou přístřeší a pak možnost porodit daleko od domova.

Dítě jde do ústavu - ale se všemi záznamy o matce v matrice. Podle nového zákona by se matrika nic nedozvěděla. "Nemám s tím problém," řekl šéf porodnice v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl. Myslí si však, že moc velký zájem mezi ženami nebude. A že se tedy nenaplní přesvědčení lidovců, podle nichž utajený porod "ročně zachrání desítky, možná stovky dětí".

Původně byl na stole ještě radikálnější návrh: na anonymní porody, kdy by rodička nemusela říci jméno nikomu. Ale nebyl průchodný. Kdyby totiž bylo dítě vážně nemocné, bylo by v jeho zájmu vědět toho o matce co nejvíc.

Obchod s dětmi?
Některým poslancům se však ani utajené porody příliš nelíbí. "Obávám se, že toho využijí ženy ze sociálních skupin, o jejichž děti mezi adoptivními rodiči stejně zájem nebude," řekla Milada Emmerová z ČSSD.

Dokonce i v Katolickém týdeníku, časopisu biskupské konference, se objevila hláška: "Pokud budou nuceny rodit prostitutky, tak katolické rodiny budou nuceny též k povinným adopcím těchto dětí."

Emmerová se bojí i jiného problému: obchodů s dětmi. Žena se prý bude moci snadno dohodnout se zájemci o adopci a nechat si za dítě bokem zaplatit. Jenže podle lidovce Josefa Janečka je takový argument "blbost", protože takovým obchodům nic nebrání už dnes. Názor v Katolickém týdeníku nechtěl Janeček vůbec komentovat.

Krok za krokem životem utajeného dítěte
Vžijte se do role dítěte, které se narodilo takzvaně utajeně. Ve vašem rodném listě bude přesné jen datum narození a sdělení, zda jste muž, či žena. Naopak kolonky matka a otec zůstanou prázdné.

A vaše jméno, prosím? Může vám ho dát matka, kterou nejspíš nikdy nepoznáte. Může vám dát i své příjmení. To se později možná změní, pokud vás adoptují jiní rodiče. Ale taky vám vaše biologická matka žádné jméno dát nemusí.

Pak vás prostě nějak pojmenují v porodnici a o jménu definitivně rozhodne soud. Tak se už dnes postupuje u nalezených novorozeňat, jež anonymní matky nechaly opuštěná.

Jediné, co vás bude s matkou spojovat, bude zapečetěná zdravotnická dokumentace, uschovaná na ministerstvu zdravotnictví. V ní budou veškerá data o matce i o jejích chorobách, stejně jako o průběhu porodu. To pro případ, aby lékaři měli z čeho vycházet a snáze určit jak diagnózu, tak léčbu, kdyby se ukázalo, že trpíte nějakou dědičnou chorobou.

O tom, že taková dokumentace existuje, se však nikdy nemusíte dozvědět - pokud vám o všem neřeknou adoptivní rodiče či ústav. Ale pokud o tom vědět budete, pak dovršením 18 let věku máte právo ji vidět a dozvědět se jméno své skutečné matky. Mezinárodní úmluvy vámto ostatně zaručují.

Klíč k utajované dokumentaci však bude mít vždycky pouze soud, bez jeho svolení se k ní nikdo nedostane, ani vy ne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue