Rozhodnutí poslanců bylo jasné - se zákonem souhlasilo 88 zákonodárců, proti byl jeden.

Rozhodnutí poslanců bylo jasné - se zákonem souhlasilo 88 zákonodárců, proti byl jeden. | foto: z1tv.cz

Poslanci dali obcím víc času na zákaz akcí extremistů

  • 34
Poslanecká sněmovna souhlasila se změnou shromažďovacího zákona. Úřady dostanou na jejich případné zakázání tři pracovní dny místo současných tří kalendářních. Zákonodárci chtějí zabránit například situacím, kdy někdo ohlásí shromáždění v pátek a většina lhůty tak uteče mimo pracovní dny.

Novelou se nyní bude zabývat Senát. Pokud vysloví souhlas, dostane ji k podpisu prezident Václav Klaus.

Vládní návrh zákona reagoval na postřeh především pravicových extremistů, kteří přišli na to, jak na úředníky vyzrát. Když totiž ohlásili akci třeba v pátek, úřady měly na projednání sice tři kalendářní dny, ale ve skutečnosti jen pondělí.

"Oznámení byla třeba účelově oznámena ve čtvrtek a pátek, takže se zkracovala lhůta správnímu orgánu na případný zákaz na jeden den," obhajoval zákon ministr vnitra Martin Pecina.

Poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský oponoval zrychlenému projednávání - takzvaně "schválení v prvním čtení" - a žádal, aby novelu zákonodárci projednali ve standardním režimu. Jeho kolegové ho ale přehlasovali.

Takto například v dubnu pochodovali Ústím nad Labem Autonomní nacionalisté. Podle dokumentů vzpomínali na oběti spojeneckého bombardování města na konci druhé světové války, ve stejné kalendářní datum se ale narodil také Adolf Hitler.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video