Poslanci ČSSD: Už žádnou reformu!

  • 84
Vláda Vladimíra Špidly má problém. Několik poslanců sociální demokracie včera řeklo ministru Sobotkovi, že odmítají další změny daní, a tedy i druhou vlnu vládní reformy veřejných financí. Poslanci se bojí ztráty přízně voličů a propadáku v letošních trojích volbách.

Bez jejich hlasů však bude vláda reformu prosazovat jen obtížně. „Čekají nás letos troje důležité volby. Není možné začít hned s druhou reformou, sotva skončí jedna,“ tvrdí poslanec Radim Turek.

Hlavním důvodem nervozity uvnitř ČSSD jsou v tuto chvíli chystané změny daní u zboží. V úterý se o nich poslance pokoušel přesvědčit vicepremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka. Měl však mimořádně těžkou pozici a od svých stranických kolegů si vyslechl mnoho kritiky.

Řada zákonodárců změnám daňových sazeb vůbec nerozuměla. Sobotkovy návrhy sice zlevní například elektroniku, oděvy či automobily; jenže naopak zdraží třeba hygienické potřeby, dětské plenky či knihy. „Reforma dopadne nejvíce na sociálně slabší lidi s nižšími příjmy. A to jsou naši voliči,“ prohlásil šéf poslanců ČSSD Petr Ibl.

Premiér Špidla se v úterý před poslance nedostavil, je na návštěvě Portugalska. Věří však, že se mu povede prosadit všechny plánované změny. „Základní obrysy jsou dané a reforma je nutná,“ řekl v Lisabonu MF DNES. „Nevylučuji ale možné kompromisy a úpravy.“ 

ČSSD: Budou volby, zastavme reformy
Sociální demokraté mají obavu, aby kvůli „nadšení“ premiéra Špidly dělat reformy nepřišli o další voliče. Nechtějí proto podpořit jeho zákony, a dokonce mluví o nutnosti vyměnit předsedu.

Na starou poučku, že „co neprosadíš první rok po volbách, to se už dál nepovede“, začíná doplácet premiér Vladimír Špidla. Jeho poslanci mu nyní odmítají podpořit chystané změny daní, které by pak ovlivnily ceny většiny zboží.

„Příliš jsme se odklonili od našeho levicového programu a podléháme tlaku menších koaličních partnerů ve vládě. To je třeba změnit,“ říká místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová. „Volání, abychom ubrali v reformním nadšení plyn, v klubu sílí,“ dodává Radim Turek.

Budou volby, nezdražovat!
Stejnou „revoltu“ musel Špidla krotit už v loňském roce. Tehdy mu také několik spolustraníků hrozilo, že nepodpoří takzvanou první fázi reformy veřejných financí. Nakonec vláda hladce protlačila parlamentem balík všech čtrnácti reformních zákonů.

Letos, kdy Vladimír Špidla chystá druhé kolo, však několik sociálních demokratů naznačuje, že jim dochází trpělivost a tentokrát vypovědí poslušnost. Důvod je jediný: strana ztrácí podporu veřejnosti, a přitom ji letos čekají hned troje volby: evropské, krajské a senátní.

Koaliční partneři ve vládě - lidovci a unionisté - jsou však přesvědčeni, že vášně v sociální demokracii ustanou. „Pevně věřím v racionální dohodu,“ reagoval šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Vládní strany se chtějí na reformních krocích dohodnout už tuto neděli v Kolodějích. „Jednání v Kolodějích je jedna věc, ale síla, která pak má zákony podpořit, je tady ve sněmovně,“ zdůraznil v úterý při jednání klubu ČSSD jeho šéf Petr Ibl.

V sociální demokracii nabývá na síle takzvané levé křídlo, což je skupinka asi deseti poslanců kolem Jana Kavana, Vladimíra Laštůvky a Josefa Hojdara. Špidlovi kritici se už začali pravidelně scházet a domlouvat se, jak budou společně hlasovat o důležitých zákonech.

A právě na letošek chystané reformní kroky se jim nelíbí. „Hned na začátku roku hodně věcí podražilo. Jít do volebního roku s dalšími zákony je hazardování s voliči,“ tvrdí poslanec Hojdar.

Poslanci včera v kuloárech Špidlovi vyčítali, že chce prosadit reformy, vstoupit do dějin jako „úspěšný reformátor“ a pak se v klidu stáhnout domů do Jindřichova Hradce. „Jenže zapomíná na to, že jeho nadšení měnit zemi může mít katastrofální důsledky pro stranu.“

Vymění Špidlu?
V ČSSD se už proto vcelku otevřeně mluví o tom, že před volbami v roce 2006 bude třeba vyměnit předsedu. Stejně jako v roce 2001, kdy byl rok do voleb a preference ČSSD klesaly. V čele strany tehdy vystřídal Miloše Zemana „neposkvrněný“ Vladimír Špidla.

„Není vyloučeno, že se podobný scénář připravuje znovu. Musíme korunní prince socialistů až po krk namočit do kalu spoluodpovědnosti za tuto vládu,“ prohlásil v listopadu na kongresu ODS místopředseda Petr Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video