Šéf Sněmovny Miloslav Vlček splácí největší úvěr - téměř šest milionů.

Šéf Sněmovny Miloslav Vlček splácí největší úvěr - téměř šest milionů. | foto: David Neff, MF DNES

Poslanci ČSSD dobrovolně odhalili své účty

  • 674
Už je o něco jasnější, k čemu vlastně politici potřebují své nadstandardní platy s vysokými nezdaněnými náhradami. Řada z nich musí splácet vysoké hypotéky, úvěry a leasingy na automobily. Například šéf Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD má úvěr ve výši 5,7 milionu od Privat Bank.

Splatit ho musí do roku 2021. Téměř třímilionový hypoteční úvěr "na byt pro dceru" si u České spořitelny pořídil Vlčkův stranický kolega Martin Tesařík. A ještě třetí příklad – exministr zdravotnictví David Rath splácí hypotéku 1,8 milionu korun u Komerční banky.

To, o čem se zatím jen neoficiálně mluvilo, potvrdila zveřejněná "majetková přiznání" poslanců ČSSD. Sociální demokraté je na rozdíl od ostatních stran dobrovolně zveřejnili, i když jim to zákon neukládá.

Politici musí odkrýt své závazky podle nového zákona o střetu zájmů až v červnu příštího roku.

Vůbec nejotevřenější byl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Zatímco většina jeho kolegů uváděla, kolik si loni přivydělali "bokem" a jaké mají závazky, Paroubek popsal i veškerý majetek své rodiny. Tři byty, dvě chalupy, auto na leasing i úspory 800 tisíc korun.
Ale již brzy to kvůli rozvodu s manželkou bude jinak.

"Šikovní hoši" z Moravy
Majetková přiznání poslanců ukázala, že zejména někteří ze severní Moravy (Šincl, Wolf, Michalík či Kubuš) se loni "otáčeli" při sbírání funkcí v různých dozorčích radách.

Třeba karvinský poslanec Ladislav Šincl měl loni kromě platu poslance příjem přes 1,1 milionu korun. Loni seděl v představenstvu Severomoravských vodovodů a kanalizací, byl předsedou představenstva Technických služeb Karviná, šéfoval i dozorčí radě společnosti Stars a příjem měl i z firmy OKD Rekultivace a jako náměstek primátora Karviné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video