Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Ve jménu zdržování. Chystá se sněmovní bitva o služební zákon

  • 323
Nová sněmovní opozice chce vládě zabránit, aby přijala služební zákon podle svých představ. Na to, aby se to TOP 09 a ODS povedlo, však mají strany málo hlasů. Zvolily proto taktiku obstrukcí.

Lze tak očekávat, že mimořádná schůze, která začíná v úterý a na jejímž programu je právě služební zákon, bude první ostrou zkouškou opoziční taktiky. Unavit vládní poslance mají zejména dlouhé projevy, koalice se však na tuto strategii připravuje a vymýšlí účinnou obranu. Při ní se spolehnou i na výpomoc komunistů či poslanců Okamurova Úsvitu.

A proč vlastně strany urputně válčí o něco tak odtažitého, jako je „zákon o státní službě“?

Norma, jejíž přijetí po Česku naléhavě žádá Evropská unie, totiž přesune část agendy úřadů a ministerstev od politiků na profesionální úředníky. A je jasné, že ta vláda, která zákon protlačí, bude mít na výběr těchto lidí klíčový vliv. Další kabinet už personálie tolik neovlivní.

Zákon má zajistit, aby se na úřadech rozhodovalo odborně, a chránit úředníky před čistkami po každých volbách. Týká se to dokonce i části ministerských náměstků.

Zákon, který se teď snaží koalice narychlo protlačit, je přitom na světě už od roku 2002 – jen se nikdy nestal účinným. Odsouvaly ho levicové i pravicové vlády – kvůli penězům (nebylo na zvýšení úřednických platů), ale hlavně kvůli zmíněným obavám opozice, že momentální vláda ovládne státní správu. A o tyto obavy jde i teď. Opozice se tím vůbec netají. „Vláda chce zabetonovat státní správu svými lidmi,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Kromě toho opozici vadí i nová funkce „superúředníka“ (generálního ředitele státní služby) a také způsob, jakým zákon koalice prosazuje. Začátkem roku ho totiž narychlo protlačila Sněmovnou v prvním čtení, přestože k jeho znění měla výhrady, jen aby splnila podmínku prezidenta Miloše Zemana pro jmenování Andreje Babiše ministrem bez lustračního osvědčení.

Už v té době přitom bylo jasné, že vláda zákon následně zcela přepíše.

„Prakticky nás připravili o jedno čtení. Toto je úplně jiný zákon,“ říká předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Koalice argumentuje tím, že zákon spěchá, protože bez něj  Evropská unie už nechce vyplácet  dotace – neprofesionálním úředníkům totiž nevěří. „Oni by obstrukcemi prakticky bojovali proti tomu, abychom dostávali evropské peníze,“ obhajuje rychlé projednání normy předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Opozice chystá i své pozměňovací návrhy. Koalice se zase musí připravit na boj mezi vlastními stranami o obsazení klíčových postů.

Zlepší novela služebního zákona fungování státní správy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. července 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 555
Ano
Ano 250

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video