Prezident Miloš Zeman při slavnostním předávání státních vyznamenání v den 96....

Prezident Miloš Zeman při slavnostním předávání státních vyznamenání v den 96. výročí vzniku samostatného Československa na Pražském hradě. (28. října 2014) | foto: František Vlček, MAFRA

Poslanci chystají vlastní vyznamenání. Hrad se s námi nebaví, vysvětlují

  • 475
Nejen rektoři vysokých škol mají problém s podobou hradního ceremoniálu, na němž prezident při příležitosti svátku 28. října uděluje státní vyznamenání. Kritické hlasy sílí také mezi poslanci. Podle zjištění MF DNES proto uvažují o zřízení vlastních vyznamenání.

„Už od prezidenta Václava Klause se s námi na Hradě nikdo nebaví,“ přiznává tajemník sněmovního podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání Rudolf Kubát. A to je chyba, dodává: „Teď vzbudilo rozruch, že má být vyznamenána aktivní spolupracovnice StB, herečka Jitka Frantová Pelikánová.“

S vyznamenáním Pelikánové nesouhlasí ani šéf sněmovního podvýboru Jan Bartošek. „Lidi, kteří aktivně spolupracovali s StB a donášeli, bych nevyznamenával. Ale je to na panu prezidentovi,“ říká. „Aktivního donašeče by Sněmovna nikdy neschválila,“ tvrdí ještě rázněji Kubát.

Už příští rok by však poslanci mohli Zemanovi trochu „konkurovat“. Podle informací MF DNES totiž uvažují o zřízení vlastních vyznamenání.

Oceňovat by chtěli osobnosti, které se významně zaslouží o demokracii. Nová vyznamenání prý nemají být projevem vzdoru vůči prezidentovi. Na rozdíl od hlavy státu, která každý rok ocení několik desítek lidí, totiž poslanci chtějí vyznamenat jen pár vybraných.

„Nemá jít o žádnou masovou záležitost, jak to dělá třeba Senát, který předává ocenění jak na běžícím pásu. Vyznamenáni mají být podle dosavadních úvah každoročně tři lidé, dva občané České republiky a jeden zahraniční,“ říká zdroj MF DNES.

Sněmovna by mohla ocenění rozdávat v listopadu

Členové dolní komory parlamentu by novými oceněními spíše rádi dohnali svůj deficit. Vyznamenání totiž už vedle prezidenta a Senátu uděluje i vláda či ministerstvo kultury. Jen Sněmovna nic. „Uvažujeme o tom, potřebujeme ale doladit ještě spoustu věcí,“ potvrzuje poslanec Bartošek.

Sněmovní vyznamenání by se měla udělovat dva týdny po těch státních. „Mluví se o 14. listopadu, který má možná větší váhu než 28. říjen. V budově Poslanecké sněmovny se totiž tehdy poprvé sešlo Revoluční národní shromáždění, zvolilo Masaryka prezidentem a oficiálně zbavilo Habsburky trůnu,“ vysvětluje zdroj MF DNES.

Novými oceněními by poslanci také mohli vrátit prestiž svému podvýboru, který má nominaci kandidátů na vyznamenání na starosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue