Kaple ve Sněmovně opravdu chybí, říká šéf klubu TOP 09 a praktikující katolík Petr Gazdík.

Kaple ve Sněmovně opravdu chybí, říká šéf klubu TOP 09 a praktikující katolík Petr Gazdík. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Posilovnu i bar ve Sněmovně už mají, teď chtějí poslanci modlitebnu

  • 1245
V dramatické politické době, kdy vláda Petra Nečase málem padla, žije skupina věřících poslanců až překvapivě "obyčejnými" starostmi - řeší, jak ve Sněmovně vybudovat kapli či modlitebnu.

"Já bych si malou kapli moc přála. Právě teď, ve vyhrocené politické době, by bylo dobré mít ve Sněmovně místo určené pro zklidnění, ztišení a zamyšlení se nad politickou smrští, která se přes nás přehání," řekla MF DNES poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Podle šéfa klubu TOP 09, praktikujícího katolíka Petra Gazdíka, by šlo o ekumenickou kapli, tedy společné duchovní místo pro křesťanské církve. "Už jsem o tom několikrát diskutoval s předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou. Kaple tu opravdu chybí," uvedl Gazdík. Němcová však tvrdí, že ve Sněmovně vhodný prostor nevidí.

Vybudování duchovního místa by podle věřících poslanců nestálo moc peněz. A bylo by pro politiky možná přínosnější než jiné, už dávno zavedené sněmovní výhody, třeba několik barů, ordinace zubaře či posilovna s masážemi.

Nápad na zřízení kaple se zrodil na tradiční duchovní snídani, která se koná ve Sněmovně každý první čtvrtek v měsíci. V místnosti číslo 56 se jí účastní deset až dvacet poslanců. Pozvou si duchovního či kněze, pomodlí se, poslechnou si úryvek z Bible a diskutují o něm.

Inspirovali se v USA

Tradici zavedli už v 90. letech tehdejší lidovecký šéf Josef Lux a poslanec Jan Kasal po návratu z USA. Inspirovala je Národní modlitební snídaně, která se koná každý první čtvrtek v únoru ve Washingtonu. Oficiálními hostiteli snídaně jsou američtí kongresmani.

Po sněmovních volbách v roce 2010 se organizace duchovních snídaní ujali poslanec ODS Marek Benda a jeho kolegové z TOP 09 Gazdík a Langšádlová.

Chodí sem i šéfka poslanců VV, vystudovaná teoložka Kateřina Klasnová, poslanec ČSSD Stanislav Křeček, jeho kolega z TOP 09 Stanislav Polčák či ministr práce Jaromír Drábek. Poslancům přednášel třeba katolický kněz Vojtěch Eliáš, prezident Arcidiecézní charity Praha.

Gazdík, Langšádlová či Polčák by si přáli rozjímat ve sněmovní kapličce. Odvolávají se i na zkušenosti z parlamentů na Západě, kde duchovní místa nechybějí. Ostatně - historickou valdštejnskou modlitebnu mají i čeští senátoři.

"Je to odosobnění náboženství"

Avšak ne všichni věřící poslanci s nimi souhlasí. Poukazují na to, že si politici v případě potřeby mohou zaskočit do malostranských kostelů - třeba do Svatého Tomáše v Josefské ulici či Svatého Mikuláše na Malostranském náměstí.

Spoluorganizátor snídaní Marek Benda tvrdí, že kaple by měla smysl jen tehdy, kdyby ve Sněmovně stála historicky. "Já to považuji za odosobnění náboženství. Je to podobné jako všechny ty dřevěné budky na letištích, kde na jedné je kříž, na druhé půlměsíc, ve třetí kobereček a ve čtvrté soška Buddhy," řekl Benda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video