Vedení lékařské komory má ke zveřejňování dokumentace výhrady. Ilustrační foto

Vedení lékařské komory má ke zveřejňování dokumentace výhrady. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MF DNES

Poslanci chtějí otevřít zdravotní záznamy příbuzným

  • 17
Proč zemřel můj manžel? Udělali pro něj lékaři opravdu všechno? O odpověď na tyto otázky bojovala Liběna Hlinková týdny. Možná už brzy se pochyby a nezodpovězené otázky stanou minulostí. Novelu zákona, která by umožnila nemocným i jejich příbuzným nahlédnout do zdravotní dokumentace, včera projednali poslanci.

Definitivně ho budou schvalovat za několik dnů.

Hokejový trenér Ivan Hlinka zemřel před dvěma a půl lety po těžké autonehodě v karlovarské nemocnici. Jeho žena se marně domáhala záznamů, které o jeho léčbě lékaři vedli. "Zákon nám to nedovoluje," slyšela stále dokola. Po měsíci nakonec zariskoval krajský hejtman Josef Pavel a dokumentaci jí vydal. - více zde

Pokud začne nový zákon platit, lékaři přestanou být svrchovanými pány nad tím, kolik informací se pacient o své léčbě vlastně dozví. Každý by totiž získal právo nahlédnout do své zdravotnické dokumentace, a dokonce by si ji mohl okopírovat.

"Myslím si, že člověk na to právo má. Vždyť ty záznamy jsou výhradně jeho majetek. Už proto, že si celý život platí zdravotní pojištění," soudí kardiolog Jan Pirk.

Každý má právo na tajemství
Nahlížet do zdravotnické dokumentace by směli i pacientovi blízcí. Ovšem jen ti, které sám určí. Novela myslí i na to, že některé informace by si lidé raději vzali do hrobu.

Co když třeba žena podstoupila několik interrupcí a ani o jedné neřekla svému manželovi? Podle zákona by mohla lékařům zakázat, aby její dokumentaci komukoli zpřístupnili.

Příbuzní by pak měli právo znát jen ty záznamy, které by se mohly týkat jejich vlastního zdraví. Kupříkladu že jejich maminka měla dědičnou srdeční vadu. Naopak by se ale nikdy nedozvěděli, že se jejich blízký někdy léčil například ze závislosti na alkoholu či na drogách, nebo prodělal v mládí nějakou pohlavní nemoc.

Na potřebě otevřít zdravotnickou dokumentaci těm, kterých se nejvíc týká, se shodují poslanci v podstatě všech stran. Naopak vedení České lékařské komory, která sdružuje všechny lékaře, má výhrady.

Dívat se lékařům pod prsty
Argumentuje tím, že laika mohou záznamy spíš zmást než mu pomoci. "Nahlížení do dokumentace bez jakýchkoli výjimek může v některých případech pacienty přímo poškodit," uvedl šéf komory Milan Kubek. Naráží tak na situaci, kdy se pacient z karty dozví například to, že už nemá naději na vyléčení.

Kardiolog Pirk však namítá: "Je důležité, aby i v takovém případě pacient znal pravdu. Vždyť si musí zařídit spoustu věcí. Mnozí se také rozhodnou, že si zbývající čas užijí naplno. A že je záznamy zmatou? Tak to je asi chyba v komunikaci mezi pacientem a lékařem, který mu některé věci dost nevysvětlil."

Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka lékařům odmítavý postoj k otevření dokumentace pacientům škodí. "Je dobře, že se jim někdo bude tak trochu dívat pod prsty, jak a co dělají," pochvaluje si Julínek.

Dosud pacienti ani jejich příbuzní nemají mnoho možností, jak práci lékařů kontrolovat nebo ji třeba nechat prověřit u jiného specialisty. Prakticky jedinou cestou je stížnost. Tu také doporučoval lidem, kteří měli pochybnosti o kvalitě péče, ombudsman Otakar Motejl.

"Na veřejného ochránce práv se obrátila s problémem ´nedobytné´ zdravotnické dokumentace třicítka lidí v roce 2006 a padesát lidí v roce 2005," řekla Marcela Horáková z kanceláře ombudsmana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video