Vláda projednala několik návrhů změn zákonů, s nimiž přišli poslanci a které mají omezit korupci. Vlastní protikorupční balíček připravuje i ministr vnitra Martin Pecina.

Vláda projednala několik návrhů změn zákonů, s nimiž přišli poslanci a které mají omezit korupci. Vlastní protikorupční balíček připravuje i ministr vnitra Martin Pecina. | foto: iDNES.cz

Poslanci chtějí až milionovou pokutu pro lobbisty, vláda s tím nesouhlasí

  • 413
Milionová pokuta a zákaz činnosti na pět let má hrozit lobbistům, kteří nenahlásí, že se pokusili ovlivnit podobu chystaného zákona. Počítá s tím návrh nového zákona o lobbingu. Vláda ale takový návrh nedoporučuje, nelíbí se jí totiž samotný způsob vymezení lobbingu. Ministři naopak nemají výhrady k plánu omezit anonymní akcie.

Zákon o lobbingu počítá s tím, že lobbisté by museli být  zaregistrováni v oficiálním seznamu u ministerstva vnitra a jemu také hlásit kontakty s politiky či s vysoce postavenými úředníky státní správy.

Poslanci a senátoři by kontakty s lobbisty hlásili mandátovému a imunitnímu výboru. Kdyby je chtěli zatajit a přišlo by se na to, hrozila by jim pokuta do padesáti tisíc korun.

Je to už druhý pokus ČSSD protlačit parlamentem pravidla pro lobbing, která zatím v Česku neexistují. Poprvé sociální demokraté neuspěli, nyní si vyjednali širší parlamentní podporu. Povinnost hlásit setkání s lobbisty by měli i asistenti poslanců či ředitelé krajských úřadů. - čtěte ĆSSD ukázala "korupční mapu republiky", chce i zákon o lobbingu

Za lobbistu by byl podle zákona považován ten, kdo alespoň třikrát za čtvrt roku kontaktuje kvůli chystanému zákonu někoho z politiků nebo státních úředníků. "Nebude se to týkat nějakého jednoho náhodného setkání, ale těch, kteří lobbují pravidelně," uvedl jeden z autorů návrhu, poslanec Jeroným Tejc ze sociální demokracie.

"Vláda nesouhlasí se samotným vymezením lobbingu," zdůvodnila nesouhlasné stanovisko vlády ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Parlament se přesto zákonem bude zabývat.

"Negativní stanovisko vlády mne mrzí. Nevyužila nemalého aparátu úředníků k předložení vlastního návrhu a přitom jediný reálně do voleb prosaditelný bez odůvodnění odmítá," reagoval Tejc.

Lidovci navrhují proti korupci agenta-provokatéra

S dalším protikorupčním návrhem přišli lidovci, kteří chtějí, aby mohl být se souhlasem státního zástupce nasazen agent-provokatér.

Stát by se jím ale mohl kdokoli, nejenom policista. A tito lidé by pak nebyli stíháni za nabízení úplatku. Lidovci se inspirovali na Slovensku, kde už podobný návrh platí. V návrhu počítají i s tím, že by mohl být zmírněn trest tomu, kdo korupci oznámí.

Svůj vlastní návrh, který by protikorupčnímu agentovi umožnil beztrestně předstírat zájem podílet se na trestném činu, chystá i ministr vnitra Martin Pecina. Věří, že by si pak hodně lidí předem rozmyslelo o korupci vůbec uvažovat, protože by se báli, zda u toho není agent policie. - čtěte o plánech ministra Peciny

Právě s odůvodněním, že Pecina chystá vlastní návrh, vláda odmítla i návrh zákona o agentu-provokatérovi. "Protikorupční agent je již do jisté míry součástí našeho právního řádu," uvedla ministryně Kovářová.

Také exministr vnitra Ivan Langer z ODS upozorňuje, že policie už nyní může nasadit svého člověka do korupčního prostředí, aby dokumentoval trestnou činnost. "Jen přitom sám nemůže páchat trestný čin," řekl iDNES.cz Langer.

Zakáže nový zákon anonymní akcie?

Vláda naopak nemá výhrady k dalšímu návrhu lidovců, který by v podstatě zakázal anonymní akcie. Podobný návrh předložili také sociální demokraté a zelení.

Vláda považuje podle ministryně Kovářové úmysl omezit akcie s neidentifikovatelným vlastníkem za správný a k návrhu zaujala neutrální stanovisko.

"Jen takové opatření, které zprůhlední vlastnictví všech akcií, omezí korupci při veřejných zakázkách," míní šéf lidovců Cyril Svoboda. Anonymní akcie jsou už nyní zakázány například ve Francii. - čtěte Boj proti korupci: největší šancí má omezení anonymních akcií

Smyslem omezení akcií na majitele je zabránit tomu, aby státní nebo obecní zakázku dostala firma, v níž může mít skrytý podíl politik, který zároveň osobně o zakázce rozhodl.

ODS a TOP 09 by anonymní akcie omezily také, ale méně. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek iDNES.cz řekl, že podle představy jeho strany, by plně rozkrýt své vlastníky musela firma, která se uchází o veřejnou zakázku. Podobnou změnu už podpořil i šéf občanských demokratů Mirek Topolánek.

Jaké návrhy ještě vláda posuzovala

Ministři nepodpořili návrh ODS, aby byly restaurační služby, kadeřnictví, holičství a opravy obuvi, kol a oděvů přeřazeny do nižší sazby DPH.

Odmítli také návrh, s nímž přišla ČSSD, aby si nezaměstnaní, kteří splácejí hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, mohli vzít půjčku od Státního fondu rozvoje bydlení.

Vláda také nedoporučila přijmout návrh poslanců, podle nějž by řidiči v příštím roce mohli používat dosavadní dálniční známky místo elektronických vinět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video