Představitelé koalice v tiskovém atriu. Pokud politik před kameru nechce, už rok má šanci se novinářům vyhnout.

Představitelé koalice v tiskovém atriu. Pokud politik před kameru nechce, už rok má šanci se novinářům vyhnout. | foto: ČTK

Poslanci by mohli přijít o kličkování před kamerami

  • 5
Kamery novinářů by znovu mohly do kuloárů před jednací sál Poslanecké sněmovny. O zrušení rok starého nařízení chtějí jednat nově jmenovaní členové komise pro práci kanceláře Sněmovny. Právě ta určuje pravidla pro pohyb médií v prostorách dolní komory. Na zákaz ale zatím nemají členové komise jednotný názor.

Noví členové komise pro práci kanceláře Sněmovny byli zvoleni na schůzi před dvěma týdny. Na rozhodnutí svých předchůdců, kteří novináře z prostoru před sálem vykázali, mají zatím nejednotný názor. Podle některých se zákaz osvědčil, podle jiných nedává novinářům prostor pro důstojnou práci.

"Komise se ještě ani neustavila, takže uvidíme," nechtěl nic bližšího komentovat místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Právě on by se podle dohody politických stran měl stát v srpnu šéfem příslušné komise.

Jeho stranický kolega Václav Votava má ale názor jasný. Kamery by se podle něho měly do předsálí vrátit. "Je pravda, že někdy se tam nedalo vůbec projít, protože těch kamer tam bylo mnoho. Mělo by se tedy spíše uvažovat o nějakém omezení, ale v podstatě mi tam nevadí," řekl Votava s tím, že komise o tom bude teprve jednat.

Televizních zpravodajů se zastala i poslankyně KSČM Milada Halíková. Podle ní by měli mít i novináři důstojné podmínky pro svou práci. Přítomnost kamer jí prý nevadí.

Jasné instrukce pro poslance

Naopak podle poslance Borise Šťastného (ODS) praxe ukázala, že televize si dokáže do atria dovést ty poslance, které potřebuje na kameře. Doplnil ovšem, že by rád rozšířil tiskový servis pro média.

Podle něho většina poslanců komunikuje s novináři sama a nevyužívá tiskový odbor. "Představoval bych si, že by byl poslancům znám jasný systém a jasné postupy a možnosti, co může kdo využívat v rámci tiskového servisu a komunikace s novináři," nastínil změny poslanec.

Komise pro práci kanceláře Sněmovny o zákazu vstupu kamer do kuloárů rozhodla před rokem. Odůvodnila ho tím, že televizních štábů je mnoho a v kuloárech zabírají místo. Před jednací sál tak smějí pouze akreditovaní redaktoři, pro ostatní je vyhrazeno tiskové atrium o poschodí níž. (více o zákazu čtěte zde)

Pokud chce televizní redaktor natočit rozhovor s politikem, musí ho dovést do tiskového atria. V případech, kdy poslanec rozhovor podstoupit nechce, nemají televize možnost politika natočit.

Mnoho poslanců rozhodnutí komise kritizovalo. Když se na toto téma sešla příslušná komise a měla zákaz zrušit, její členové se shodli, že je vše v pořádku. Tehdejší předseda komise Lubomír Suk, který za zákazem tvrdě stál, již ve Sněmovně není.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video